Aktualności
"KU NIEPODLEGŁEJ"- LEKCJA HISTORII Z GRUPĄ REKONSTRUKTO
23 listopada uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w pokazie historycznym „Ku Niepodległej”. Była to fantastyczna lekcja upamiętniająca dążenia niepodległościowe, opowieść o tym, jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i Ojczyznę. Uczniowie mogli podziwiać stroje z epoki (szwoleżer, powstaniec, kosynier, oficer I brygady Legionów Polskich), kolekcję replik broni używanej przez powstańców oraz w I wojnie światowej, ekwipunek i uzbrojenie. W programie znalazły się: powstania narodowe, I wojna światowa, sytuacja pod zaborami, rola i legenda marszałka Józefa Piłsudskiego oraz legionów. Podczas pokazu rekonstruktorzy zaprosili widzów do wspólnej zabawy. Uczniowie przymierzali dawne mundury, oraz podejmowali próbę walki na szable.
Spotkanie z policjantami
16.11.2021r. przedszkolaki i uczniowie naszej szkoły spotkali się z funkcjonariuszami policji z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii z Komendy Powiatowej Policji w Aleksandrowie Kujawskim w ramach prowadzonych działań profilaktyczno-prewencyjnych związanych m.in. z „Bezpieczną drogą do szkoły” oraz akcji informacyjno-edukacyjnej „Świeć przykładem”.
Co robią drożdże w cieście ?
Nasze mamy znają odpowiedź na to pytanie. A my, uczniowie klasy I, szukaliśmy tej odpowiedzi. I teraz ją znamy, bo przeprowadziliśmy doświadczenie. Trochę drożdży, trochę cukru, mąka i ciepła woda. Po kilku minutach zaczyna się podnoszenie, wyrastanie, rozrastanie, bulgotanie.
To drożdże nakarmione cukrem tworzą w cieście pęcherze gazu, powodując tzw. wyrastanie. Zobaczcie, jakie to ciekawe!
Przyjazny Tornister
Klasa I przystąpiła do realizacji projektu „Przyjazny Tornister” rekomendowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną . Przeprowadzono lekcję nt. „Dzień Tornistra”. Celem zajęć było usystematyzowanie wiedzy na temat wybranych czynników wpływających na postawę ciała dzieci w młodszym wieku szkolnym:
uświadomienie wpływu noszenia ciężkiego tornistra na postawę ciała,
ukształtowanie umiejętności właściwego pakowania tornistra,
wzbogacenie wiedzy na temat cech prawidłowo dobranego tornistra.
Uczniowie dowiedzieli się, że warunki sprzyjające kształtowaniu prawidłowej postawy ciała to:
aktywność fizyczna,
odpowiednia ilość wypoczynku,
odpowiednio dopasowane do wzrostu dziecka krzesło i biurko,
prawidłowo dobrany i spakowany tornister.
A oto pierwszaki ze swoimi tornistrami i ich zawartością.
BYLIŚMY, OGLĄDALIŚMY, DOŚWIADCZALIŚMY …
Po raz pierwszy uczniowie klas I-III naszej szkoły byli uczestnikami Warsztatów Turystycznych organizowanych przez Polską Izbę Turystyczną Mobilne Centrum Edukacji Turystyczna Szkoła. Projekt ten prezentował specyfikę, atrakcje i potencjał turystyczny naszego regionu z wykorzystaniem sprzętu multimedialnego i do symulacji komputerowej. Turystyczne gry przestrzenne i inne edukacyjne aktywności bardzo wciągały naszych uczniów. Na początku powitał nas interaktywny robot, który prowadził dialog z uczniami. Potem w różnych strefach można było doświadczać trójwymiarowej podróży lub przejażdżki rowerowej do odległych miast i odległych czasów. Interaktywna podłoga sprawdzała naszą znajomość położenia atrakcji turystycznych na mapie Polski. Edukatorzy uczyli nas planować trasy wycieczek, spakować apteczkę i plecak turysty. Poznaliśmy sprzęt turystyczny, wiosłowaliśmy w kajaku i jechaliśmy na ro
Pomagamy zwierzętom
15 listopada 2021r. przedszkolaki brały udział w spotkaniu z pracownikiem schroniska ,,Disel''. Dowiedziały się, na czym polega wolontariat. Poznały suczkę Sabinę, która jest wiernym i wdzięcznym przyjacielem człowieka. Dzieci wyjaśniały, jak należy zachować się w razie ataku psa. Oglądały zdjęcia i poznały smutny los wielu zwierząt. Przekazały pani Kasi zgromadzoną karmę i swoje prace, które będą zdobić pomieszczenia schroniska. Przedszkolaki wiedzą, w jaki sposób można pomagać zwierzętom.
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Miłość do ojczyzny, poczucie wspólnoty, poznawanie polskich tradycji to ważne elementy edukacji patriotycznej. Z okazji Święta Niepodległości dzieci opowiadały legendę o początku państwa polskiego i utrwaliły wiedzę o symbolach narodowych. Na mapkach konturowych umieszczały rysunki, które kojarzyły się z ojczyzną. Dziewczynki wykonały biało-czerwone kwiaty. W kąciku patriotycznym przedszkolaki podziwiały zgromadzone przedmioty z przeszłości, przyglądały się zdjęciom z zabytkami i próbowały zapamiętać nazwy miast. Po pracowitym dniu wszyscy z przyjemnością zjedli pyszne rogaliki, które upiekła Maja ze swoją mamą.
Święto dyni
Z okazji święta dyni przedszkolaki utrwalały wiedzę na temat tego niezwykłego warzywa. Dowiedziały się, że pochodzi ono z Ameryki Środkowej, ma dużo wody i witamin. Dzieci brały udział w zabawach, toczyły dynie, liczyły, porównywały wielkość i kształt. Starszaki układały z liter wyrazy. Wykonywały dynie z papieru i wykorzystywały je w zabawach z chustą animacyjną. Przedszkolaki wiedzą, że z dyni można przygotować wiele smacznych i zdrowych potraw.
Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka.
Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to
800 12 12 12.
Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.
Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.
PAMIĘTAMY. WSPOMINAMY.
Jak co roku, przed Świętem Zmarłych, uczniowie klas I-III odwiedzili Miejsce Pamięci Narodowej – Mogiłę ofiar hitleryzmu na Cmentarzu Cholerycznym w Konecku. Porządkowaliśmy obejście mogiły, pomnik, zapaliliśmy znicze i położyliśmy kwiaty. Uporządkowaliśmy również otoczenie drewnianego krzyża, symbolu 17 zabitych mieszkańców Konecka, których upamiętnia piaskowa tablica na murach naszej szkoły.
PROJEKT PROFILAKTYKI UZALEŻNIEŃ OD TELEFONU I KOMPUTERA pt. „Z JESIENNEJ SPIŻARNI” w klasach I-III
Od 18 do 29 października 2021r. uczniowie klas I-III realizowali projekt profilaktyki uzależnień od telefonu i komputera pt. „Z jesiennej spiżarni”.
Celem projektu było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: W jaki sposób uniezależnić się od komputera i telefonu?
Odpowiedzią na pytanie są zadania zapisane w projekcie:
Spotkanie z autorką książek dla dzieci Wiolettą Piasecką
20 października 2021r. w klasie I odbyło się spotkanie autorskie z p. Wiolettą Piasecką, autorką książek dla dzieci. Spotkanie przygotowała Biblioteka Gminna w Konecku. Pani Wioletta Piasecka jest bardzo miłą, sympatyczną i ciekawą osobą. Bardzo łatwo nawiązała kontakt z dziećmi. Opowiadała o swoich pomysłach literackich, o zwierzętach, które są inspiracją jej twórczości. Jak się okazało, w tym roku obchodzi 20-lecie pracy autorskiej a promowanie swojej pierwszej książki rozpoczęła właśnie w Bibliotece Gminnej w Konecku.
Sałatka owocowa - pyszna i zdrowa
28 października 2021r. przedszkolaki utrwalały swoją wiedzę dotyczącą zdrowego odżywiania. Bawiły się przy piosence ,,Owocowy blues". Liczyły dary jesieni i segregowały według określonych cech. Dowolną techniką wykonywały ulubione owoce. Z apetytem jadły sałatkę, którą przygotowały. Kubeczki pełne witamin przekazały również maluchom i życzyły zdrowia.
WYCIECZKA DO WILCZEGO SZAŃCA
05 października uczniowie z klasy VII i VIII udali się na wycieczkę do Gierłoży i Kętrzyna. Celem wycieczki było zwiedzenie ruin kwatery głównej Adolfa Hitlera – Wilczy Szaniec. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści przewodnika, podziwiali ogromne żelbetonowe budowle. Wysłuchali informacji dotyczących nieudanego zamachu na Hitlera w 1944 r. oraz zobaczyli krzyż upamiętniający polskich saperów, którzy zginęli bądź byli ranni podczas odminowywania okolic Wilczego Szańca.
Dziś jest:
- Piątek02.05.2025
Logowanie
Napisz do nas
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać