Archiwum - Aktualności 2020/2021
Bal w przedszkolu - zobacz zdjęcia
W ostatni dzień karnawału dzieci bawiły się w swoim gronie. Muzyka, piękne stroje, baloniki, kolorowe serca i pyszne pączki, które przygotowała babcia Marcelinki - stworzyły karnawałową atmosferę.
Był również czas na rozmowy o tolerancji, szacunku i angażowaniu się na rzecz drugiego człowieka. Przedszkolaki wiedzą, w jaki sposób można sprawić radość innym. Wykonane przez starszaków lizaki stały się symbolem wdzięczności i miłości.
Brakowało obecności rodziców, ale wierzymy, że na następnym balu karnawałowym będzie jeszcze więcej tancerzy i powodów do radości.
GALIMATIAS Z MIESIĄCAMI
MIESIĄCE - film
BOCIANY - film
SŁODKI CZWARTEK W PRZEDSZKOLU
Przed nadchodzącym Wielkim Postem mieszkańcy Kujaw wypiekali tłuste pieczywo: pączki, faworki, plińce. Domostwa odwiedzały grupy kolędników w przebraniach kozy, bociana, baby, konia, panny młodej, Żyda. Obecność kozy miała pobudzić przyrodę i spowodować szybkie nadejście wiosny.
Dzieci 5 i 6-letnie wiedzą, co to jest koza, karnawał, zapusty, podkoziołek i maszkary. Zgodnie z tradycją urządziły ,,słodki czwartek''. Do przygotowania pączków i chruścików wykorzystały styropian, plastelinę, posypkę do ciast, papier, folię i farby. Wypieki wyglądały apetycznie, ale pączki pieczone przez rodziców z pewnością były najlepsze.
ZDROWE ŚNIADANIE W PRZEDSZKOLU
Przedszkolaki wiedzą, w jaki sposób należy troszczyć się o swoje zdrowie, jak ważny jest pobyt na świeżym powietrzu, picie wody, jedzenie owoców i warzyw. Dzieci z grupy starszej i młodszej wybrały produkty, z których można przygotować zdrowe śniadanie.
Kolorowe kanapki to dzieła małych artystów. Gratulujemy ciekawych pomysłów!
DZIEŃ PUZZLI
W piątek 28 stycznia dzieci w przedszkolu obchodziły „Dzień Puzzli”. Układanie puzzli to świetna zabawa, która posiada walory edukacyjne.
Czego uczy układanie puzzli?
Choćby wytrwałości w dążeniu do celu i koncentracji na zadaniu. Zabawa puzzlami rozwija zdolność analizy i syntezy wzrokowej, stymuluje rozwój mózgu, ćwiczy spostrzegawczość, koncentrację i cierpliwość. Buduje wiarę we własne możliwości, trenuje pamięć i rozwija manualnie. Układanie puzzli daje poczucie dziecku, że coś tworzy, ponieważ z rozsypanych elementów, które osobno nic nie przedstawiają, powstaje nagle spójny obraz.
Dzień BABCI i DZIADKA
,,Na świecie nie znajdziecie takich bajek i zagadek, jakie wnukom opowiada moja babcia i mój dziadek''.
Dzieci śpiewały piosenki i opowiadały, w jaki sposób spędzają czas ze swoimi dziadkami. Rysowały portrety, laurki i układały dla nich życzenia. Przygotowały czarodziejskie okulary, aby świat był zawsze kolorowy i radosny. Przedszkolaki proponowały zabawy, których nauczyła je babcia lub dziadek. Namalowały również kwiaty i ułożyły z nich najpiękniejszy bukiet, aby podziękować za cierpliwość, opiekę i wielkie serce.
Droga Społeczności Szkolna!
Miałam nadzieję, że po feriach powitam w szkole wszystkich uczniów. Niestety, 18 stycznia 2021r. rozpoczną się lekcje stacjonarne tylko dla uczniów klas I – III. Starsza młodzież nadal będzie uczyć się zdalnie. Lekcje będą się odbywać zgodnie z dotychczasowym planem.
Na terenie szkoły oczywiście obowiązują procedury bezpieczeństwa covidowego. Należy szczególnie pamiętać o myciu i dezynfekcji rąk, noszeniu maseczek oraz izolowaniu się w przestrzeni wspólnej. Bardzo proszę, aby chorzy uczniowie lub pracownicy nie przychodzili na zajęcia.
Uważność, wzajemna troska o bezpieczeństwo powinny pomóc nam przetrwać w zdrowiu czas epidemii.
Czekam z utęsknieniem na powrót wszystkich uczniów.
Małgorzata Babiarczyk
Dyrektor Zespołu Szkół
im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego
w Konecku
Poniżej przedstawiam plan dowozów dla klas I-III od 18 stycznia 2021r.
Odwozy
Poniedziałek
przywóz - 8:20 odwóz 13:45
Wtorek
przywóz - 8:20 odwóz 13:45
Środa
przywóz - 8:20 odwóz 13:45
Czwartek
przywóz - 8:20 odwóz 12:55
Piątek
przywóz - 8:20 odwóz 12:55
Konkurs plastyczny LEGENDY KUJAWSKIE
Uczniowie naszej szkoły licznie wzięli udział w powiatowym konkursie plastycznym pt.: ”Legendy kujawskie” zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Kujawskiej” w Odolionie. Kilka dni temu otrzymaliśmy informację, że aż 6 prac naszych małych artystów zostało nagrodzonych.
Nagrody otrzymali:
W kategorii wiekowej 5 – 8 lat:
I miejsce – Agata Wojtkowska (klasa I)
II miejsce – Jagoda Śladewska (klasa I)
W kategorii 9 – 12 lat:
III miejsce – Natalia Kwiatkowska (klasa VI)
Wyróżnienia – Amelia Wróblewska (klasa III) i Jakub Wesołowski (klasa V)
W kategorii 13 – 15 lat:
I miejsce – Szymon Sołtys (klasa VIII)
GRATULUJEMY!
WIGILIA W PRZEDSZKOLU
Święta to czas radości, niespodzianek i życzeń.
Przedszkolaki postanowiły odwiedzić przedstawicieli lokalnych instytucji i podziękować za pomoc i wsparcie dla przedszkola.
22 grudnia 2020r. pani Mikołajowa odczytała dzieciom list od swojego męża i prosiła, żeby wszyscy zawsze służyli pomocą drugiemu człowiekowi. Starszaki rysowały portrety Mikołaja i wybrały jeden, by wręczyć kochanemu gościowi.
Dzieci z dumą prezentowały przed Mikołajem swoje umiejętności i przekonywały, że zasłużyły na prezenty.
Dzień był pełen wrażeń. Przedszkolaki, które brały udział w konkursie na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową, otrzymały dyplomy i upominki.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które zadbały, aby nasze dzieci były radosne i szczęśliwe.
W E S O Ł Y C H Ś W I Ą T !
W wigilijny wieczór każdego roku,
Czekaliśmy na gwiazdkę, co błyśnie o zmroku.
Uczniowie z Konecka odświętnie ubrani
Przy klasowych choinkach się spotykali.
Były to spotkania pełne serdeczności,
Radości, przyjaźni, zaufania, miłości.
Teraz wigilijny stół jest wirtualny
Lecz my, choć na ekranie, wciąż realni.
Życzymy wszystkim szczęścia, zdrowia i radości,
Niech w Waszych domach miłość zagości,
Niech nasze kartki i szczere życzenia
Przyczynią się do najskrytszych marzeń spełnienia!
Uczniowie Zespołu Szkół w Konecku
A więc to już święta!
Uczniowie klasy III zapraszają do obejrzenia prezentacji
pt. "Boże Narodzenie. Czas pojednania, radości i wspólnego świętowania."
WESOŁYCH ŚWIĄT!
Dofinansowanie zakupu komputera dla dziecka z rodziny rolniczej
Rodzina prowadząca gospodarstwo rolne, w skład której wchodzi co najmniej dwoje dzieci w wieku szkolnym, które nie ukończyły 18-ego roku życia może ubiegać się od dofinansowanie zakupu komputera stacjonarnego lub przenośnego do kwoty 1 500 zł.
Wnioski o dofinansowanie zakupu komputera można składać do Biur Powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 30 grudnia 2020 r.
Aby móc ubiegać się o pomoc:
-
łączny dochód uzyskany przez rodziców w 2019 r., podzielony na rodziców i dzieci w wieku do 18 lat nie może przekraczać w przeliczeniu na osobę 1 200 zł miesięcznie;
-
rodzina nie otrzymała w ostatnich trzech latach komputera zakupionego ze środków publicznych lub środków organizacji pozarządowych lub zwrotu kosztów lub dofinansowania ich zakupu.
Do wniosku w celu potwierdzenia dochodu należy dołączyć: kopie decyzji ustalających wymiar podatku rolnego na 2019 r. oraz kopie zeznań podatkowych za 2019 r., w przypadku uzyskania dochodu z innych źródeł.
Dofinansowany zostanie zakup komputera dokonany od 10 grudnia 2020 r. do 31 marca 2021 r.
Kwota maksymalnego dofinansowania (zaliczki) zostanie określona na podstawie wniosków, które zostaną złożone do Biur Powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Ostateczne rozliczenie zostanie dokonane na podstawie faktur dostarczonych do ARiMR do 15 kwietnia 2021 r. W przypadku, gdy wnioskodawca dostarczy fakturę w mniejszej kwocie to zwróci różnicę ARiMR, jeśli wcale nie dostarczy faktury to zwróci całą kwotę.
Szczegółowe informacje na temat zasad przyznawania pomocy będą zamieszczone na stronie internetowej ARiMR pod adresem: www.arimr.gov.pl.
Podstawa prawna: § 13ze rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
W oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę
Dzieci z radością i zaangażowaniem przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia. Dbają o porządek w salach, uczą się wierszyków i piosenek, aby godnie przyjąć miłego gościa - Mikołaja. Wykonały także ozdoby choinkowe, kartki z życzeniami i ciasteczka z masy solnej.
Przedszkolaki były zaskoczone, gdy pod choinką zobaczyły ogromny prezent. Mikołaj dowiedział się, jakie zabawki chcą mieć w przedszkolu i spełnił ich marzenia.
16 grudnia 2020r. maluchy i starszaki uczestniczyły w warsztatach piernikowych. Pani Kozłowska opowiedziała dzieciom legendę o Piernikarzu i jego córce Katarzynie. Przypomniała, jakie czynności trzeba wykonać, żeby upiec pyszne ciasteczka. Przedszkolaki poznały zapach cynamonu, imbiru, pieprzu, pomarańczy.
Pierniki były pyszne, słodkie, wyjątkowe - jak w piosence, którą dzieci śpiewały.
Zakończyliśmy realizację projektu edukacyjnego
Uniwersytetu Dzieci ,,Ja w społeczeństwie. Jak mogę zmienić świat?"
Przez 9 tygodni podczas zajęć z wychowawcą uczniowie klasy ósmej realizowali projekt edukacyjny, podczas którego analizowali takie wartości jak: odpowiedzialność, tolerancja czy wsparcie innych. Dzięki projektowi rozwinęli wrażliwość na potrzeby wspólnoty lokalnej oraz znajomość powszechnie przyjętych zasad. Uczniowie budowali postawę świadomego uczestnictwa i twórczego zaangażowania w życie społeczne.
Etapy realizacji projektu:
1.Lekcja na rozgrzewkę, która zintegrowała klasę i oswoiła uczniów z ich emocjami:
Czym jest empatia? Jak dbać o poczucie własnej wartości?
2.Lekcje tematyczne:
Co to znaczy być odpowiedzialnym?
Na czym polega budżet obywatelski?
Czy surowe karanie przestępców jest słuszne?
Jak świadomie podejmować decyzje?
Jak stworzyć przepis na tolerancję?
Ile kultur zmieści się w jednym mieście?
Jak wspierać osoby z niepełnosprawnością?
Czy wolontariat może być kluczem do sukcesu?
W. Murawska
„Razem na Święta” – włączamy się w przedświąteczny wolontariat.
Okres przedświąteczny to najlepszy czas, aby okazać wsparcie osobom samotnym, potrzebującym pomocy z naszych społeczności szkolnych i lokalnych. Dlatego też włączyliśmy się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Razem na Święta”.
Na zajęciach wychowania do życia w rodzinie uczniowie klasy siódmej i ósmej wykonali kartki świąteczne i napisali życzenia dla osób samotnych i sąsiadów. W Wigilię Bożego Narodzenia wrzucą je do skrzynek pocztowych wybranych osób.
Pamiętajmy, że szkoła ma nie tylko uczyć, ale też wychowywać.
W. Murawska
Szanowni Państwo,
Żyjemy w czasach pandemii COVID-19. To moment olbrzymich wyzwań, przed którymi wszyscy stanęliśmy.
Fundacja Adamed od ponad sześciu lat działa na rzecz naukowego rozwoju polskiej młodzieży. W obecnej, trudnej sytuacji nie wstrzymaliśmy naszych działań edukacyjnych. Szybko i pewnie reagujemy na zmiany zachodzące w otoczeniu. Dlatego też, aby pomóc polskim uczniom zrozumieć obecną sytuację oraz przybliżyć im zasady zachowania, mające zapobiec rozprzestrzenianiu SARS-CoV-2, przygotowaliśmy specjalny film edukacyjny.
Zadbaliśmy, by materiał był zarówno wartościowy, jak i przystępny dla młodych odbiorców. Do współpracy zaprosiliśmy ekspertów w dziedzinie epidemiologii i chorób zakaźnych, m.in. dr hab. n. med. Krzysztofa Tomasiewicza, kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. Film powstał pod honorowym patronatem Głównego Inspektora Sanitarnego.
Film udostępniamy na kanale YouTube programu naukowo-edukacyjnego ADAMED SmartUP – link. Zachęcamy do zaprezentowania go uczniom w trakcie lekcji lub udostępnienia na stronach internetowych i profilach w mediach społecznościowych Państwa szkoły. Jednocześnie zapraszamy do zapoznania się z bogatą bazą materiałów edukacyjnych, dostępnych na stronie www.adamedsmartup.pl. Wśród nich znajdą Państwo m.in. projekty eksperymentów i filmy popularnonaukowe, które mogą być wykorzystane na zajęciach z uczniami.
Z wyrazami szacunku,
Martyna Strupczewska,
Kierownik programu ADAMED SmartUP
Mikołajki w przedszkolu
Dzieci wiedzą, że pan z siwą brodą lubi sprawiać radość, dlatego cierpliwie czekały na informacje od niego. Marcin sprawdzał, jaki ciężki jest worek z prezentami, a przedszkolaki śpiewały i podziwiały siłę i dobre serce Mikołaja. Starszaki bawiły się przy muzyce i grały na instrumentach perkusyjnych. Z liter układały wyrazy, które kojarzą się z 6 dniem grudnia. Wykonały z papieru Mikołaje i ozdobiły nimi salę. Uważnie słuchały historii biskupa, który słynął z mądrości i dobroci.
Mama Paulinki życzyła dzieciom spełnienia marzeń i przekazała świąteczne upominki. Zapewniała, że Mikołaj przygotowuje kolejne prezenty i wkrótce odwiedzi przedszkolaków.
W KRAINIE MAGII
30 listopada 2020r. przedszkolaki wyruszyły do krainy magii i czarów. Chciały poznać swoją przyszłość i dowiedzieć się, kiedy spełnią się ich marzenia. Obejrzały film, który opowiadał historię andrzejkowych tradycji. Nauczyły się zaklęć, śpiewały i wpatrywały w szklaną kulę. Lały wosk na wodę i odczytywały ukrytą w kształtach wiedzę o przyszłości. Znajdujące się pod talerzykami przedmioty zdradzały dzieciom, jaki będą wykonywać zawód i co w życiu osiągną.
W tym wyjątkowym dniu dobra wróżka przygotowała dla przedszkolaków czarodziejski poczęstunek.
Dzień Pluszowego Misia
Dzieci uwielbiają swoje pluszowe misie i bohatera książki - Kubusia Puchatka. 25 listopada przedszkolaki rozwiązywały zagadki i układały z liter wyrazy. Bawiły się przy muzyce z dużym misiem, zaproszonym gościem. Poznały również Wojtka, niedźwiadka, który w czasie II wojny towarzyszył polskim żołnierzom.
Dowolną techniką dzieci wykonały prace pt. ,,Mój miś'', wskazywały najciekawsze i uzasadniały swój wybór.
Przedszkolaki dowiedziały się o właściwościach leczniczych miodu. Pomaga on w leczeniu przeziębienia, dlatego starszaki chętnie sięgały do słoiczka po miód. Dzieci z młodszej grupy przygotowały kanapki-misie. Była to smaczna i pełna witamin niespodzianka.
LAS W SZKLE
W dniu 23 listopada dzieci w przedszkolu tworzyły las w słoiku. Dzieci zapoznały się z budową biosfery. Dowiedziały się krok po kroku jak będzie wyglądać przygotowanie ich własnego lasu – ekosystemu. Najpierw nasłuchiwały szumu lasu w swoich słoikach. Następnie wsypywały do słoików warstwami żwirek, ziemie, kamyki. Kolejnym etapem było zrobienie wgłębienia na rośliny oraz podsypywanie ziemią, mchem. Dzieci dowiedziały się również jak obserwować i pielęgnować swoje lasy w domu.
POETYCKA JESIEŃ W PRZEDSZKOLU
20 listopada 2020r. w grupie starszaków odbył się konkurs recytatorski. Jego celem było popularyzowanie poezji dziecięcej, kształtowanie wrażliwości na piękno ojczystego języka oraz rozwijanie zamiłowania do występów na scenie i rywalizacji w przyjaznej atmosferze.
Przedszkolaki z dumą prezentowały wiersze o jesiennej tematyce, a maluszki uważnie słuchały i nagradzały gromkimi brawami.
Komisja oceniała dobór repertuaru do możliwości dzieci, interpretację tekstu i kulturę słowa.
Serdecznie gratulujemy wszystkim dzieciom i życzymy dalszych sukcesów.
Segregujemy śmieci i dajemy im nowe życie!
Dzieci w przedszkolu utrwalały wiadomości dotyczące segregacji odpadów oraz zasady selektywnego zbierania odpadów. Z czystych surowców wtórnych przy udziale rodziców wykonały piękne i bardzo praktyczne prace.
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto narodowe, obchodzone co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Święto państwowe ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w 1989 r.
Klasa 6 serdecznie pozdrawia całą społeczność szkolną i zaprasza do świętowania .
My już gotowi na ten wspaniały i uroczysty dzień.
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W PRZEDSZKOLU
Z okazji Święta Niepodległości przedszkolaki słuchały legendy o Lechu, aby dowiedzieć się, jakie były początki państwa polskiego. Utrwaliły również wiedzę o symbolach narodowych. Poznały charakterystyczne budowle Warszawy i z sylab tworzyły wyrazy związane ze stolicą. Na mapie konturowej dzieci umieszczały rysunki, które kojarzyły się z ojczyzną. W kąciku patriotycznym przyglądały się zdjęciom i odgadywały nazwy miast.
Swoimi pracami oraz ilustracjami z czasopism starszaki ozdobiły dom, który nazywa się ,,Polska''.
Informacje Dyrektora Zespołu Szkół
im. Prymasa Tysiąclecia
Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Konecku
na temat funkcjonowania placówki
od dnia 9 listopada 2020r.
1. Od poniedziałku, 9 listopada br. decyzją ministra Edukacji Narodowej zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Tym samym, do 29 listopada br. przedłużone zostaje zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas V-VIII szkoły podstawowej.
2. Dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu zostanie zorganizowane nauczanie stacjonarne lub zdalne w szkole.
W związku z tym proszę do dnia 7 listopada 2020r. za pośrednictwem wychowawcy klasy o deklarację zapotrzebowania na organizację takich zajęć.
3. Dla uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19 zorganizowana będzie świetlica szkolna, zorganizowana w pracowni nr 9.
W związku z tym proszę do dnia 7 listopada 2020r. za pośrednictwem wychowawcy klasy o deklarację zapotrzebowania na organizację opieki świetlicowej.
4. W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych możliwe jest zorganizowanie dla uczniów klasy ósmej konsultacji indywidualnych lub w małych grupach.
W związku z tym proszę do dnia 9 listopada 2020r. o skontaktowanie się z nauczycielem uczącym przedmiotu egzaminacyjnego i umówienie się na konsultacje.
5. Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty podjął decyzję o wznowieniu realizacji konkursów przedmiotowych na etapie szkolnym od 9 listopada 2020r. Wszystkie konkursy rozpoczynają się o godzinie 10:00 i trwają 60 minut zgodnie z załączonym terminarzem.
Nauczyciele przedmiotów są zobowiązani do przypomnienia zgłoszonym uczniom o terminie konkursu.
6. Przedszkole będzie funkcjonować od 12 listopada 2020r.
7. Przypominam, że istniejące przepisy dają możliwość zawieszenia funkcjonowania przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej , jeżeli występują przesłanki zagrażające życiu i bezpieczeństwu dzieci i uczniów.
Małgorzata Babiarczyk
Dyrektor Zespołu Szkół w Konecku
Terminarz konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2020/2021 obowiązujący od 5 listopada 2020 r.
Do 29 listopada br. przedłużone zostało zawieszenie zajęć stacjonarnych. Również uczniowie klas I-III będą mieć naukę zdalną.
Dzieci w przedszkolu będą mieć zorganizowane zajęcia stacjonarne, gdy tylko ustaną przesłanki, które przyczyniły się do obecnego zawieszenia pracy przedszkola w Konecku.
Do dnia 6 listopada zawieszone zostają także zajęcia w trybie stacjonarnym dla klasy II. Zajęcia z wychowawcą klasy II prowadzone będą w trybie zdalnym (nie online).
Dyrektor Zespołu Szkół w Konecku zawiadamia, że ze względu na bezpośredni kontakt dzieci przedszkolnych i uczniów klasy I i III z nauczycielem, u którego badanie potwierdziło zakażenie COVID - 19, po telefonicznej konsultacji z inspektorem SANEPID- u w Aleksandrowie Kujawskim oraz z organem prowadzącym zawiesza zajęcia w trybie stacjonarnym.
Kwarantannie poddani są:
Dzieci przedszkolne do dnia 6 listopada 2020r.
Uczniowie klasy I i III do dnia 5 listopada 2020r.
Rodzice wyżej wymienionych dzieci i uczniów będą objęci nadzorem epidemiologicznym (nie mieli bezpośredniego kontaktu).
Dla dzieci zostaną zorganizowane formy pracy przesyłane e-mailem. Dla uczniów lekcje on-line.
Małgorzata Babiarczyk
W związku z dynamiczną sytuacją proszę o codzienne śledzenie wiadomości na stronie www szkoły oraz wiadomości na dzienniku elektronicznym.
DZIEŃ DYNI
,,Jak przyjemnie i wesoło,
Kiedy dynia krąży w koło..."
Dzieci, ubrane na żółto i pomarańczowo, bawiły się 30 października z okazji Dnia Dyni. Dowiedziały się, że ojczyzną dyń jest Ameryka Środkowa. Z radością uczestniczyły w zabawach ruchowych, omijały warzywa, porównywały wielkość i kształt. Drążyły miąższ, szukały pestek i poznały smak dżemu z dyni. Z pomocą wychowawczyni wykonały lampiony. Każdy przedszkolak korzystał z dyniowej fotobudki, żeby mieć pamiątkowe zdjęcie. Na dzieci czekała również niespodzianka: dyniowe ciasto i dyniowo-jabłkowe muffinki.
Dynia jest bogata w wodę i witaminy, pomaga walczyć z grypą i przeziębieniem. Dzieci wiedzą, że takie warzywo warto polubić.
MIEJSCE PAMIĘCI NARODOWEJ
W dniu 29 października 2020r.uczniowie klasy I wybrali się do zbiorowej mogiły ofiar hitleryzmu w latach 1939-1945. Dzieci uporządkowały miejsce pamięci. Wysłuchały historii związanej z tym miejscem przekazanej przez p. Jerzego Spychalskiego- mieszkańca Konecka. W ciszy i w skupieniu oddając hołd poległym złożyły kwiaty i zapaliły znicze przekazane przez Urząd Gminy w Konecku. Dziękujemy p. Spychalskiemu za lekcje patriotyzmu i przekazanie wiadomości, które na długo pozostaną w naszej pamięci.
Projekt ,,Mała książka – wielki człowiek”
W październiku 2020 r. pierwszaki przystąpiły do realizacji projektu ,,Mała książka – wielki człowiek”. Celem projektu jest popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych. Każde dziecko otrzymało bezpłatną wyprawkę, w skład której wchodzi:
Realizacja projektu z pewnością rozbudzi pasję do czytania i zaszczepi miłość do książek.
Jesienne spacery przedszkolaków
Dzieci zaprzyjaźniły się z kolorową jesienią. Lubią spacery i podziwiają różnorodność barw natury. Obserwują zmiany zachodzące w przyrodzie i ptaki, które pozostają na zimę. Przedszkolaki zbierają liście, kasztany i wykonują prace inspirowane zjawiskami przyrodniczymi.
Jesienne spacery uczą, jak korzystać z uroków złotej jesieni, jak radzić sobie z chłodem i dbać o zdrowie.
Kampania społeczna
„Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!” 2020 ,,Zobacz mnie’’
W tym roku po raz drugi dzieci z przedszkola oraz z klasy I chętnie przyłączyły się do kampanii społecznej „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!” 2020 ,,Zobacz mnie’’. Podobnie jak rok temu celem naszych zajęć było: kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób niepełnosprawnych wzrokowo; zwiększenie integracji osób niewidomych ze środowiskiem społecznym i poprawienie ich funkcjonowania w tym środowisku; przygotowanie dzieci do udzielania właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku, zauważenie ich problemów. Dzieci oglądały krótkie filmy, z których dowiedziały się jak pomóc osobom niewidomym w pokonaniu przeszkód architektonicznych. Uczyły się jak przeprowadzić osobę niewidomą przez przejście dla pieszych i doprowadzić do danego miejsca oraz jak zachować się kiedy zobaczymy psa przewodnika. Dzieci pokonywały przeszkody z opaską na oczach, bądź z zamkniętymi oczami. Poznały alfabet Braille’a. Zgadywały nazwy owoców i warzyw poprzez zapach i smak.
Niezwykłe warzywo
W ramach zajęć o darach jesieni dzieci zdobywały wiadomości o białej kapuście. Jest ona źródłem wielu witamin (C,A,B) i wzmacnia odporność organizmu. Przedszkolaki dowiedziały się, w jaki sposób ze świeżej kapusty otrzymuje się kiszoną. Miały okazję do eksperymentowania. Uczestniczyły w zabawach ruchowych, omijały zielone głowy kapusty, później zbierały do koszyka i przygotowywały do kiszenia. Dzieci wiedzą, że to warzywo ma niezwykłe właściwości zdrowotne.
DZIEŃ KRAJOBRAZU
20 października obchodzony jest ,,Dzień Krajobrazu''. W tym roku hasłem przewodnim było drzewo. Celem działań jest budzenie wrażliwości na piękno natury i zrozumienie przez dzieci konieczności przestrzegania zasad ochrony przyrody.
Przedszkolaki wyruszyły na ,,spacer krajobrazowy", nazywały drzewa, liczyły małe, duże, liściaste i iglaste. Dowiedziały się, jak ważne funkcje pełnią one w środowisku: są przede wszystkim producentami tlenu, a zwierzętom dają pokarm i schronienie. Dzieci oglądały ilustracje i zastanawiały się, dlaczego czasem drzewa są smutne. Zrozumiały, gdy zobaczyły krajobrazy zniszczone przez ludzi.
Drzewa były inspiracją dla malarzy, poetów, a także naszych przedszkolaków. Z jesiennych liści tworzyły krajobrazy z pięknym drzewem na pierwszym planie. Starszaki wykorzystały masę solną i umiejętnie łączyły różnorodny materiał przyrodniczy. Dla naszych dzieci drzewo jest symbolem wielkości i życia.
UWAGA! Komunikat Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty - konkursy przedmiotowe
Szanowni Państwo Dyrektorzy, Rodzice, Uczniowie
Uprzejmie, acz z przykrością informuję, iż w związku z sytuacją wynikającą z przyczyn obiektywnych i niezależnych od Kuratora Oświaty, zostaje anulowany poprzedni komunikat z dnia dzisiejszego, w sprawie organizacji konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.
Jednocześnie informuję, iż terminy konkursów, które jeszcze się nie odbyły na etapie szkolnym, zostają anulowane, co w praktyce oznacza odwołanie tychże konkursów. O nowych terminach przeprowadzenia konkursów zostaniecie Państwo powiadomieni odrębnym komunikatem, dlatego prosimy o śledzenie informacji zamieszczanych na stronie Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.Ponadto informuję, iż niezwłocznie po ustąpieniu przyczyn leżących u podstaw zmiany decyzji, podjęte zostaną działania mające na celu zniwelowanie zaistniałej dolegliwości.
Z poważaniem
Marek Gralik
Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty
Regulamin organizacji nauczania zdalnego w Zespole Szkół
im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Konecku.
I.PODSTAWOWE INFORMACJE O KSZTAŁCENIU ZDALNYM
§ 1. Nauczanie zdalne – definicja.
1. Nauczanie zdalne polega na zapoznawaniu się z różnego rodzaju cyfrowymi materiałami udostępnionymi w sieci Internet pod kierunkiem i aktywnym przewodnictwem nauczyciela.
2. Formy nauczania zdalnego dzielimy na;
a) synchroniczne/ interaktywne/ online (uczniowie i nauczyciel pracują w tym samym czasie, prowadząc komunikację w czasie rzeczywistym)
b) asynchroniczne (uczniowie przyswajają wiedzę, realizują zadane ćwiczenia, wypełniają testy itd.).
§ 2. Organizacja nauczania zdalnego.
1. Nauczanie zdalne jest zorganizowane dla uczniów klas V-VIII.
2. Szkoła odpowiada za merytoryczne przygotowanie zajęć nauczania zdalnego.
3.Uczeń i jego rodzice/opiekunowie prawni odpowiadają za właściwe i rzetelne wywiązywanie się z obowiązku uczestnictwa dziecka w nauczaniu zdalnym.
4. Nauczanie zdalne będzie wymagało uczestnictwa w nich uczniów w zaplanowanym czasie na platformie TEAMS, gdyż wszystkie lekcje i zajęcia będą prowadzone online.
5. Dopełnieniem nauczania w systemie online będzie forma zadawania krótkich ćwiczeń czy kart pracy przesyłanych przez nauczyciela do samodzielnej realizacji przez ucznia.
6.Zadania określone przez nauczycieli będą posiadać termin ukończenia (przesłania). Wybór odpowiedniego czasu realizacji tych zadań zostawiamy uczniom i rodzicom.
7 .Uczeń pracujący zdalnie powinien systematycznie uczestniczyć w lekcjach i regularnie zapoznawać się z informacjami przesłanymi przez nauczycieli.
8. Uczeń pracujący zdalnie powinien wdrożyć się do pracy nad samodzielnym przyswajaniem materiału i samodzielnego wykonywania ćwiczeń.
9.Nauczanie zdalne nakierowane jest także na kształtowanie samodzielności, odpowiedzialności, rzetelności i systematyczności.
10.Lekcje i zajęcia zdalne przewidują sprawdzanie wiedzy i postępów uczniów.
11. Rezultaty działań w zarówno w nauczaniu zdalnym synchronicznym jak i asynchronicznym mogą być przedmiotem oceny.
II ORGANIZACJA NAUCZANIA ZDALNEGO.
§ 3. Przebieg prowadzonej nauki zdalnej.
1.Treści edukacyjne podawane w środowisku zdalnym będą służyły realizacji podstawy programowej (lekcje z przedmiotów), wyrównywania szans edukacyjnych, (zajęcia wyrównawcze i korekcyjno – kompensacyje), zajęć zajęć rozwijających oraz zajęć rewalidacyjnych.
2.Nauczyciele w swojej pracy uwzględniają dostosowania wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb rozwojowych oraz możliwości psychofizycznych uczniów;
3.Nauczyciele prowadzący zajęcia będą systematycznie – do godziny 16.00 danego dnia dokonywali zapisu tematów i frekwencji w dzienniku elektronicznym.
4.Nauczyciele prowadzący zajęcia będą systematycznie – do godziny 16.00 danego dnia dokonywali w dzienniku elektronicznym wpisów dotyczących ewentualnych dodatkowych zadań, prac domowych. Działania te będą widoczne w zakładkach: Wiadomości oraz Zadania domowe.
5.Nauczyciele w sprawach wychowawczych mogą kontaktować się z rodzicami/ prawnymi opiekunami za pomocą dziennika elektronicznego, poczty e-mail lub za pomocą ustalonego z rodzicami innego komunikatora/aplikacji do komunikacji audio lub audiowizualnej.
§ 4. Sposób prowadzenia nauki zdalnej.
1. Nauczyciel jest dostępny online w czasie rzeczywistym, od poniedziałku do piątku w godzinach zawartych w planie lekcji umieszczonym w e-dzienniku.
2. Nauczyciel prowadzący lekcje w trybie hybrydowym (z klasami V-VIII zdalnie i I-III stacjonarnie) w dniach naczenia obu trybów prowadzi lekcje online korzystając z pracowni szkolnych.
2.Aktywność ucznia w trakcie nauki zdalnej.
a.Częstotliwość zadawania dodatkowych zadań o których mowa §2 ust.5 zależy od nauczyciela.
3.Terminy wykonanych zadania.
a.Termin wykonania danego zadania nauczyciel omawia online i/lub opisuje w wiadomości opisującej zadanie lub w treści samego zadania.
b.W przypadku problemów technicznych lub organizacyjnych uczeń powinien zawiadomić nauczyciela o braku możliwości wykonania zadania w ustalonym terminie.
4.Typy zadań umieszczane przez nauczyciela w wiadomościach.
a.Nauczyciel będzie zlecał uczniom zadania do wykonania w następujących formach:
- klasyczna, z odwołaniem do podręcznika, zeszytu ćwiczeń,
- tekstowy opis zadania do wykonania,
- link do interaktywnych platform edukacyjnych wykorzystujących formy nauki i sprawdzania wiadomości (np. filmy, quizy, testy),
- załącznik zawierający materiały tekstowe, grafiki, materiały audiowizualne itp.
b. Zakres zadań zlecanych przez nauczyciela.
- nie może być dla uczniów obciążeniem (zaleca się, aby to były zadania do rozwiązania przez ucznia w ciągu maksymalnie 15 minut),
- dłuższe prace pisemne z języka polskiego (wypracowania) mogą być zadawane raz na dwa tygodnie.
5.Przebieg zajęć online z nauczycielem.
a.Nauczyciel organizuje lekcję online przy wykorzystaniu platformy TEAMS,
b.Czas trwania jednej lekcji wirtualnej nie może przekroczyć 30 min.
c.Informacja o formie i terminie spotkania online będzie przekazywana uczniom za pomocą wiadomości w e-dzienniku lub zaznaczona w kalendarzu platformy TEAMS najpóźniej w dniu poprzedzającym lekcję
6.Opieka nad uczniem uczącym się zdalnie.
a.Uczeń przebywający w domu realizuje obowiązek szkolny pod opieką rodziców/opiekunów prawnych, którzy zabezpieczają w tym czasie nad nim opiekę.
b.Pracujący zdalnie nauczyciel nie ma możliwości realizowania swoich funkcji opiekuńczych.
7.Plan lekcji w trakcie zajęć zdalnych.
a.Lekcje rozpoczynają się o godzinach wyznaczonych w planie lekcji.
b.Aktualny plan lekcji jest umieszczony w e-dzienniku.
8.W czasie nauczania online jest ewidencjonowana obecność ucznia na lekcjach i zajęciach;
9.Ocenianie postępów uczniów.
a. Zmiany w WSO obowiązujące w czasie trwania nauczania zdalnego:
1.Ćwiczenia, karty pracy, testy uczeń rozwiązuje całkowicie samodzielnie i odsyła w wyznaczonym terminie nauczycielowi. Nieodesłąnie prac skutkuje otrzymaniem oceny niedostatecznej.
2.Krótkie ćwiczenia, pojedyncze zadania oceniane są plusami lub minusami - nauczyciel danego przedmiotu informuje uczniów o sposobie przeliczania plusów i minusów na ocenę.
3.W przypadku sprawdzianów, dłuższych prac czy obszerniejszych zadań stawiane są oceny zgodnie z kryteriami zawartymi w Statucie Zespołu Szkół. Zaleca się sprawdzanie wiedzy w formie online lub umożliwiającej przeprowadzenie testów.
4.Sprawdziany i testy można poprawić w terminie wyznaczonym przez nauczyciela.
5.Ocenie podlega przede wszystkim samodzielność i poprawność wykonanych zadań z uwzględnieniem indywidualnych możliwości dziecka.
§ 5 Stanowisko pracy, urządzenia, oprogramowanie, bezpieczeństwo i higiena pracy.
1.Warunki techniczne potrzebne do nauki zdalnej.
a.Rodzice/prawni opiekunowie dziecka powinni zapewnić odpowiednie warunki do realizacji nauki z użyciem metod i technik kształcenia zdalnego;
b.uczniowie powinni mieć dostęp do sieci Internet oraz urządzeń umożliwiających połączenie z nim, wyposażonych w ekran, klawiaturę oraz mysz, mikrofnn i kamerkę.
c. szkoła bezpłatnie udostępniła uczniom platformę TEAMS i podstawowe programy Office, które uczeń pod nadzorem rodziców/ opiekunów prawnych powinien zaimportować na swój komputer.
c.W razie problemów z zapewnieniem właściwych warunków do nauki zdalnej rodzice/prawni opiekunowie powinni ten fakt niezwłocznie zgłosić wychowawcy klasy;
d.Szkoła we współpracy z organem prowadzącym w miarę możliwości może użyczyć potrzebnych środków do nauki zdalnej;
e.W przypadku braku takich możliwości szkoła we współpracy z rodzicami/ prawnymi opiekunami ustala sposób realizacji kształcenia na odległość.
f. W przypadku problemów technicznych związanych z obsługą platformy TEAMS szkoła postara się zdalnie wesprzeć w ich rozwiązaniu.
2.Stanowisko pracy ucznia.
- Wykorzystanie sprzętu komputerowego, tabletu nie odbywa się w celach rozrywkowych.
- Zaleca się zapewnienie, schludnego, czystego biurka, odpowiednich narzędzi pracy oraz dobrego oświetlenia i ergonomii zgodnych z zasadami BHP.
- Należy unikać pracy przy komputerze i urządzeniach mobilnych w godzinach wieczornych i nocnych. Jeśli uczeń decyduje się za zgodą rodziców na pracę po zmroku zalecamy ustawienie w systemie operacyjnym filtra światła niebieskiego, aby uniknąć problemów ze zmęczeniem i bezsennością oraz zastosować właściwe oświetlenie.
3.Przerwy w pracy
- Aby wzrok mógł odpocząć zaleca się patrzenie przez okno lub kilka chwil aktywnego wypoczynku. Warto też wykonać odpowiednie dwiczenia fizyczne, przeznaczone dla osób pracujących ze sprzętem komputerowym.
- Uczniom zalecamy wykonanie ćwiczeń o proponowanych przez nauczyciela wychowania fizycznego w ramach lekcji WF
- Stanowczo odradza się w czasie przerw korzystania z urządzeń elektronicznych (przerwa nie może polegać na wykorzystaniu gier lub przeglądaniu stron internetowych).
- Należy bezwzględnie stosować zasady ergonomii, systematycznie odpoczywać oraz dbać o wentylację pomieszczenia.
§ 6. Bezpieczeństwo w sieci – RODO.
1.Przetwarzanie danych osobowych ucznia i nauczyciela.
a.Przetwarzanie danych osobowych podczas kształcenia zdalnego jest realizowane przez szkołę na podstawie obowiązujących w szkole regulacji RODO oraz rozporządzania Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczącego kształcenia zdalnego.
b.Szkoła może wymagać od ucznia jedynie danych niezbędnych do założenia przez niego konta w odpowiednim systemie zdalnego nauczania oraz w celu realizacji obowiązku nauki w formie zdalnej (na podstawie art. 35 ustawy –Prawa oświatowego w związku z art. 6 ust. 1 lit. e RODO).
c.Rodzic (opiekun prawny) ma prawo wiedzieć, jak szkoła jako administrator będzie przetwarzała dane osobowe jego dziecka w trakcie nauki zdalnej;
d.Jeżeli platforma wykorzystywana do zdalnego nauczania jest odrębnym od szkoły administratorem przetwarzanych przez siebie danych, to rodzice i dzieci powinni od nich otrzymać klauzulę informacyjną o podstawowych zasadach i zakresie zbierania danych oraz administratorze, np. podczas zakładania konta;
2.Zagrożenie w sieci Internet;
a.Ochrona uczniów przed zagrożeniami w sieci Internet jest obowiązkiem rodziców/opiekunów prawnych. Należy zachować w tym względzie szczególną czujność.
b.Rekomenduje się zastosowanie mechanizmów kontroli rodzicielskiej.
c.Należy zwracać uwagę na wszystkie programy, aplikacje czy strony internetowe używane podczas nauczania zdalnego. W przypadku pojawienia się niewłaściwych treści nauczyciel powinien niezwłocznie zawiesić połączenie i to samo zlecić uczniom. O zaistniałym zdarzeniu poinformować dyrektora poprzez wiadomość w dzienniku lub listem e-mail.
d.Nauczyciel korzystając z platformy TEAMS podczas nauczania zdalnego kieruje się zasadami bezpieczeństwa w sieci.
e.Zakazuje się korzystania ze stron wskazywanych przez przeglądarkę lub programy antywirusowe zainstalowane na komputerze jako podejrzane, nie należy także włączać reklam internetowych, które mogą pojawić się w czasie korzystania z nauczania zdalnego, na linki do serwisów niewskazywanych bezpośrednio przez nauczyciela, nie pobierać załączników niewskazanych przez nauczyciela.
Podstawa prawna:
1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12sierpnia 2020r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. poz.1389 i1830).
2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 października 2020r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
3. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. -Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148, 1078, 1287, 1680, 1681, 1818, 2197 i 2248 oraz z 2020 r. poz. 374)
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).
4. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. (Dz. U. nr 148 poz. 973).
MIEJSCE PAMIĘCI NARODOWEJ - CMENTARZ CHOLERYCZNY
REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
„KOSZ PEŁEN LASU”
I.Konkurs jest realizowany jako element wychowania proekologicznego
II. Organizatorem konkursu jest dyrektor Zespołu Szkół w Konecku
przy wsparciu Koła Łowieckiego nr 1 „Łoś” w Aleksandrowie Kujawskim.
III. Cele konkursu
- Kształtowanie postaw proekologicznych.
- Kształtowanie wśród uczniów wyobraźni plastycznej i przestrzennej.
- Rozbudzanie emocji i inspiracji twórczych.
- Promocja walorów przyrodniczych w ciekawej formie plastycznej.
- Rozwijanie kompetencji kluczowych.
IV. Warunki uczestnictwa
1. Konkurs na wykonanie koszyka ukazującego dary lasu jest adresowany do przedszkolaków oraz uczniów szkoły.
2. Praca konkursowa polega na wykonaniu samodzielnie przez dzieci/ uczniów koszyka z darami lasu.
3. Oddział przedszkolny /klasowy wykonuje jeden wspólny koszyk.
4. Do wykonania koszyka jego zawartości wolno wykorzystać jedynie celulozę (drewno/papier).
5. Koszyk może zawierać np. rośliny, grzyby, szyszki, drobne zwierzęta (owady, ptaki).
6. Wymiar pracy konkursowej jest dowolny.
7. Do koszyka musi być dołączona etykietka zawierająca informację, który oddział jest autorem pracy.
8. Prace konkursowe należy dostarczyć do świetlicy szkolnej do dnia 15 listopada 2020r.
9. W przypadku wprowadzenia w Zespole Szkół w Konecku pracy zdalnej nastąpi przesunięcie terminu realizacji i oddania pracy konkursowej. O nowym terminie uczestnicy konkursu zostaną powiadomieni w sposób zwyczajowo przyjęty (za pośrednictwem wychowawcw i strony www placówki.
V. Ocenie podlegać będzie:
- zgodność pracy z tematem,
- oryginalność pomysłu,
- różnorodność technik plastycznych,
- estetyka wykonania.
VI. Postanowienia końcowe:
1. Rozstrzygnięcie konkursu, wręczenie nagród oraz wystawa prac konkursowych planowana jest na dzień 20 listopada 2020r.- wieczornica hubertowska.Termin ten może ulec zmianie.
2. Nagrody główne są przewidziane za Grand Prix, I, II i III miejsce.
3. Organizatorowi przysługuje prawo do ostatecznej interpretacji Regulaminu.
4. Organizator zastrzega sobie prawo do publikacji zdjęć z przebiegu konkursu.
5.Wszelkich informacji o konkursie udzielają wychowawcy.
DZIEŃ POCZTY POLSKIEJ
Z okazji Dnia Poczty Polskiej w przedszkolu zostało zorganizowane spotkanie z listonoszem, tatą małej Kingi. Dzieci utrwaliły wiedzę związaną z pracą na poczcie, przypomniały sobie, kto to jest doręczyciel, adresat i nadawca. Maluszki odgrywały scenki ,,Mam list adresowany do ciebie''. Starszaki zadawały gościowi pytania związane z jego pracą. Stwierdziły, że zawód listonosza jest ciekawy i odpowiedzialny. Musi on dostarczyć ludziom listy, paczki, pieniądze i nie zważa na brzydką pogodę. Dzieci serdecznie podziękowały panu za spotkanie i życzyły dużo siły i zdrowia.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowaliśmy część artystyczną. Ponieważ nie mogliśmy się wszyscy spotkać w tym dniu, prosimy o jej obejrzenie. Mamy nadzieję, że uda nam się, choć na chwilę, wszystkich Was rozweselić.
Naszym nauczycielom dziękujemy za wszystkie starania, które wkładają w nasze wychowanie i edukację. Wierzymy, że Wasz wysiłek uczyni z nas ludzi mądrych i szlachetnych.
Wszystkim naszym nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy dużo wytrwałości, sukcesów zawodowych, szczęścia i radości z wykonywanej pracy, jak również uśmiechu każdego dnia.
Wszystkim, zarówno nauczycielom, jak i uczniom, życzymy dużo zdrowia, abyśmy dali radę przetrwać ten trudny dla nas wszystkich czas.
Uczniowie klasy V
Owocowy świat przedszkolaka
13 października 2020r. przedszkolaki zorganizowały w kąciku przyrody ekspozycję owoców. Bawiły się w rytmizację ich nazw, rozpoznawały po dotyku i segregowały. Z wykorzystaniem lup sprawdzały, gdzie są pestki. Dzieci dostrzegały walory smakowe owoców i wspólnie zastanawiały się, jak należy je przechowywać, jaka jest ich wartość odżywcza. ,,Mali odkrywcy'' przygotowali owocową sałatkę. Mama Wojtka, przewodnicząca Rady Rodziców, serdecznie podziękowała dzieciom za wzorową pracę i zachęcała do jedzenia owoców.
ZŁOTA POLSKA JESIEŃ
Chociaż za oknem pada deszcz, jest zimno, szaro i ponuro, to na pracach plastycznych naszych uczniów jesień mieni się najpiękniejszymi barwami. Drzewa w najróżniejszych odcieniach czerwieni, pomarańczu, brązu i żółci zdobią nasze korytarze. Uczniowie klas starszych prezentują swoje prace w plastycznej galerii.
Wyzwania klockowe na dni wrześniowe
Dzieci z Przedszkola w miesiącu wrześniu brały udział w projekcie " Wyzwania klockowe na dni wrześniowe". Celem projektu było rozwijanie wyobraźni, kreatywności i twórczości; doskonalenie orientacji przestrzennej, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz kształtowanie precyzji i cierpliwości. Wyzwanie zostało stworzone z myślą o nauce/terapii przez zabawę.
Spotkanie z nauczycielką biologii
,,Mali odkrywcy’’ poznają otaczający świat, obserwują i poszukują. Za pomocą lupy i mikroskopu odkrywają to, czego oko nie może dostrzec. Przedszkolaki często rozmawiają o zdrowiu i uczą się, w jaki sposób codziennie dbać o higienę.
Lekcja biologii z nauczycielką ze Szkoły Podstawowej w Konecku 09.10.2020r. była bardzo interesująca. Dzieci poznały wiele tajemnic ludzkiego ciała, mogły ,,zajrzeć’’ do wnętrza organizmu i lepiej zrozumieć jego budowę. Pod mikroskopem oglądały różne preparaty: krew człowieka, żaby, łodygę paproci, odkrywały i porównywały. Przekonały się, że ludzkie ciało to zadziwiający i skomplikowany organizm.
Dzieci lubią bajki
Biblioteka jest miejscem, do którego przedszkolaki często przychodzą z rodzicami i nauczycielkami. W tym roku szkolnym również były, żeby utrwalić zdobytą wiedzę i poznać nowych bohaterów książek. Dzieci z ciekawością przeglądały egzemplarze znajdujące się na półkach i dzieliły spostrzeżeniami. Wiedzą, jak powstają książki i dlaczego należy je szanować. Oglądały karty czytelników i przypomniały sobie zasady wypożyczania. Rozwiązywanie zagadek i rebusów oraz projektowanie stron tytułowych do własnych utworów to zadania, z którymi dobrze radziły sobie starszaki. Przedszkolaki chętnie uczestniczą w mini-inscenizacjach i lubią wcielać się w bohaterów książek.
Wizyty w bibliotekach to przyjemny sposób zdobywania przez dzieci wiedzy oraz nowych doświadczeń.
Bardzo dziękujemy pani Wesołowskiej z Chromowoli za przekazanie wielu książek naszym przedszkolakom.
PANI JESIEŃ W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
W tym tygodniu dzieci ze świetlicy szkolnej przygotowały gazetkę "Szal pani Jesień".
Dzieci poznały rodzaje drzew. Wykonały prace plastyczne - dary jesieni oraz starały się poznać zmysłami (słuchu, wzroku, węchu, dotyku) panią Jesień.
Aleksandra Kamińska
Wizyta w gospodarstwie rolnym
Celem wycieczki było wzbogacenie wiedzy na temat pracy rolnika, używanych maszyn, zabudowy gospodarstwa oraz kształcenie postawy szacunku dla zwierząt. W gospodarstwie pana Spychalskiego dzieci zobaczyły, jak należy opiekować się zwierzętami i dbać o swoje bezpieczeństwo. Podziwiały konie, oglądały maszyny i poznawały ich przeznaczenie. Wielką atrakcją był stuletni wóz strażacki, który należał do dziadka gospodarza. Każdy przedszkolak uruchamiał syrenę, a później wsiadał na wóz, by poczuć się strażakiem. Dzieci wiedzą, jak ważne dla zdrowia produkty można otrzymać z hodowli zwierząt i doceniają pracę ludzi w rolnictwie. Jesienna i ponura pogoda sprawiła, że zamiast spaceru była krótka podróż szkolnym autobusem. Przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się więcej o pracy kierowcy i utrwalić zasady, które obowiązują w czasie jazdy.
Serdecznie dziękujemy panu Spychalskiemu za czas poświęcony naszym dzieciom.
MUZYKA JEST WSZĘDZIE
Tata Lilki sprawił dzieciom ogromną radość, wprowadzając je w piękny świat muzyki. Przedszkolaki poznały bogactwo instrumentów, pojęć i dźwięków. Rozwiązywały zagadki rytmiczne i tworzyły akompaniament do znanych piosenek. Pan Wróblewski opowiedział, jak zaczęła się jego przygoda z muzyką. Miał również cenne uwagi dla tych, którzy chcieliby się nauczyć grać. Wspólne zabawy rozwijały u dzieci poczucie rytmu, głosu i predyspozycje taneczne. Każdy mógł poczuć się wielkim artystą. Teraz przedszkolaki lepiej rozumieją, że na drodze do sukcesu liczy się systematyczna praca i wytrwałość.
DZIEŃ CHŁOPAKA w PRZEDSZKOLU
Dzień Chłopaka przyniósł radość i miłe niespodzianki. Jury, w skład którego wchodziły dziewczynki, uważnie obserwowało i doceniło wysiłek kolegów. Chłopcy brali udział w zabawach i wykazali się sprawnością, zręcznością i odwagą. Wdziewanie sznurowadeł, wyjście w trepach na wybieg dla modeli, zbieranie piłeczek, autoportrety rysowane z zamkniętymi oczami i jedzenie plasterka cytryny- to zadania oceniane przez komisję. Maluszki z zainteresowaniem przeglądały książki i zasłużyły na odznaki ,,Tropiciel wiedzy’’. Mamie Wojtka przedszkolaki pokazały, że znają normy społeczne, potrafią rywalizować i współpracować. Dzieci otrzymały upominki, które ufundowali Rodzice i życzenia wielu radosnych chwil oraz sukcesów.
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
Jak każdego roku, pod koniec września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Ze względu na zaistniałą sytuację, nie było wspólnej zabawy, ale każda klasa zaangażowała się w zadanie wzorowo.
Przedszkolaki przygotowały flagi krajów europejskich.
Dzieci z klas I – III poznawały europejskie stolice i najbardziej charakterystyczne budowle.
W klasie V - uczniowie podzieleni na grupy przygotowywali tematyczne słowniczki w 6-ciu europejskich językach.
Klasa VI zajęła się przygotowaniem plakatów o stolicach.
Najstarsze klasy przygotowywały prezentacje multimedialne:
Klasa VII zaprezentowała europejskie wyspy, a klasa VIII najbardziej znane regiony europejskich krajów.
W czasie pracy wszyscy bawili się świetnie. Teraz dzieła uczniów zdobią szkolne korytarze.
DEBATY PROFILAKTYCZNE
28 I 29 września w świetlicy szkolnej odbyły się debaty profilaktyczne zorganizowane we współpracy szkoły z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji w Warszawie, Centrum Działań Profilaktycznych w Wieliczce i Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Konecku.
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!
Przygotowujemy się intensywnie do pracy w systemie online. Do takiej formy nauczania może nas w każdej chwili przymusić sytuacja. Aby to było nauczanie online, a nie zdalne, zarówno nauczyciele jak i uczniowie muszą posiadać:
W poprzednim roku szkolnym za wiedzą i zgodą organu prowadzącego wydałam uczniom wszystkie laptopy (6 szt.) pozyskane z zewnętrznego projektu adresowanego do dorosłych i realizowanego na terenie szkoły we współpracy z Gminą Koneck.
Laptopy z projektu ministerialnego, o których informowały media, dotarły do szkoły w wakacje – 10 sztuk.
Łącznie, w tej chwili szkoła będzie mogła użyczyć uczniom 16 laptopów. Proszę mieć świadomość, że nie zaspokoi to wszystkich potrzeb.
Dodatkowo każdy uczeń będzie mógł przez dziennik elektroniczny uzyskać na swój prywatny komputer bezpłatny dostęp do platformy TEAMS oraz pakietu programów Office.
Z poważaniem
Małgorzata Babiarczyk
Dyrektor Zespołu Szkół w Konecku
Wycieczka do banku
Przedszkolaki poznają zawody wykonywane przez osoby z najbliższego otoczenia oraz instytucje znajdujące się w środowisku lokalnym. 24 września były w Banku Spółdzielczym, żeby dowiedzieć się, czym zajmują się pracownicy, co to jest konto osobiste, kredyt, karta płatnicza, bankomat. Dzieci zauważyły urządzenia, które ułatwiają pracę, zadawały pytania i uważnie słuchały wyjaśnień. W przedszkolu w czasie zabaw starszaki rozwijały umiejętność liczenia, poznały elementy znajdujące się na banknotach i zobaczyły pieniądze używane dawniej. Dzieci lepiej rozumieją, jaką rolę odgrywa pieniądz i w jakich celach ludzie podejmują pracę.
W dniu 28 września 2020r. i 29 września 2020r. w świetlicy odbędą się debaty profilaktyczne zorganizowane we współpracy szkoły z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji w Warszawie, Centrum Działań Profilaktycznych w Wieliczce i Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Konecku
HARMONOGRAM
28.09.2020r.
I PANEL
8.20 - 10.50 (1-3 godz. lekcyjna) – kl. V i VII
przerwa obiadowa
I PANEL
11.15 - 13.40 (4-6 godz. lekcyjna) – kl. VI i VIII
29.09.2020r.
II PANEL
8.20 - 10.50 (1-3 godz. lekcyjna) – kl. V i VII
przerwa obiadowa
II PANEL
11.15 - 13.40 (4-6 godz. lekcyjna) – kl. VI i VIII
W związku z powyższym obowiązują w tych dniach
Dzwonki
0. 7.30 – 8.15
1.8.20 – 9.05
2. 9.10 - 9.55
3. 10.05 – 10.50
4. 11.15- 12.00
5.12.05 – 12.50
6. 12.55- 13.40
7. 13.45- 14.30
8.14.35-15.20
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
21 września 2020r. dla przedszkolaków był Dniem Radości. Dzieci rozmawiały o swoich umiejętnościach, tolerancji, pokazały, że wiele już się nauczyły. Przenosiły na talerzykach winogrona, szukały ukrytych owoców i tworzyły wzory z plastikowych łyżeczek. Podejmowały próby czytania i układania napisu z liter. W Dniu Przedszkolaka każdy starał się jak najlepiej wykonać powierzone zadania. W imieniu Rodziców mama Marcina życzyła dzieciom wiele uśmiechu i sukcesów. Zaprosiła na owocowy poczęstunek i przypomniała o zdrowym odżywianiu. Wielki tort był tylko na kartce i trzeba było pomalować go według wzoru. Wspólne przebywanie uczy empatii, a kiedy pojawią się kłopoty, dzieci wiedzą, że nie są same.
DZIEŃ KROPKI W PRZEDSZKOLU
15 września 2020r. każdy przedszkolak miał na ubraniu kropki i kropeczki. Międzynarodowy Dzień Kropki był okazją do zabawy i nauki. Dzieci słuchały opowiadania o dziewczynce, która nie wierzyła w swoje umiejętności. Segregowały kropki według określonej cechy i liczyły je. Przedszkolaki brały udział w zabawach ruchowych i śpiewały ,,O dwóch kropeczkach''. Oceniały, które dziecko może mieć najwięcej kropek na bluzce. Był również czas na wykonanie prac plastycznych według pomysłów dzieci. Kropkowe dzieła można podziwiać na wystawie w przedszkolu.
KUFRY PEŁNE SKARBÓW
Na zajęciach w przedszkolu 4 września 2020r. dowiedzieliśmy się, jakie skarby kryją dziecięce plecaki. Maluszki poznawały kolory lata, wyruszyły pociągiem w podróż po Polsce i brały udział w zabawie ,,Jaki kolor miały moje wakacje?''. Dzieci z grupy starszej szukały skojarzeń do wyrazu ,,lato'' i rozpoznawały miejsca wakacyjnego pobytu na podstawie zdjęć, widokówek i pamiątek. Wyodrębniały głoski w nazwach miejscowości i malowały letnie wspomnienia. ,,Skarby z wakacji'' wykorzystane były również do rozwijania i utrwalania wielu pojęć matematycznych.
W. Wicher, M. Kochanowska-Gajewska
Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021
Pierwszego września, jak co roku, rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Bardzo czekaliśmy na to spotkanie. Nie widzieliśmy się od 6-ciu miesięcy. Niestety, cała uroczystość musiała mieć zupełnie inny przebieg. Uczniowie każdej klasy spotykali się tylko z wychowawcami w swoich salach i o różnych godzinach. Wychowawcami w bieżącym roku są:
klasa 1 - p. Anna Garmada
klasa 2 - p. Iwona Ziemecka
klasa 3 - p. Anna Roszak
klasa 5 - p. Ewa Pracowita
klasa 6 - p. Iwona Smardzewska
klasa 7 - p. Renata Grzegórska
klasa 8 - p. Wioletta Murawska
Mamy nadzieję, że będzie to dla całej społeczności szkolnej szczęśliwy czas spędzony razem. Powodzenia w nauce i wspaniałych ocen!
NOWY ROK SZKOLNY W PRZEDSZKOLU
Po kilkumiesięcznej przerwie przedszkole znów tętni życiem. Dzieci rozumieją, dlaczego obowiązują nowe zasady. W salach nie ma niektórych zabawek, ale nie brakuje radości i pomysłów, aby miło spędzić czas. Starszaki chętnie wykonały pracę ,,Moje przedszkole", przypomniały sobie ,,Wakacyjną wyliczankę" i dzieliły wrażeniami z podróży. Dzieci, które po raz pierwszy przyszły do przedszkola, poznawały pomieszczenia i były angażowane do wspólnych zabaw.
W. Wicher, M. Kochanowska-Gajewska
ROZPOCZĘCIE ROKU 2020/2021 W SZKOLE PODSTAWOWEJ
REGULAMIN WEWNĘTRZNY FUNKCJONOWANIA ZESPOŁU SZKÓŁ IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO W KONECKU OD 1 WRZEŚNIA 2020 R.
regulamin1122.pdf
Procedury bezpieczeństwa obowiązujące na terenie Zespołu Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Konecku w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
procedury111222.pdf
Archiwum - Aktualności 2019/2020
Konkurs plastyczny "Moje przedszkole"
W czasie nauczania zdalnego dzieci z Przedszkola w Konecku wzięły udział w konkursach plastycznych n/t „ Moje przedszkole”, zorganizowanym przez sklep Maludas oraz „ Służby medyczne, mundurowe oraz kierowcy, aptekarze i inni w walce z COVID-19, zorganizowanym przez Zarząd Gminy ZOSP RP w Konecku pod patronatem Wójta Gminy Koneck Ryszarda Borowskiego.W dniu 27 sierpnia 2020r. troje dzieci: Kinga Malinowska i Julian Gajewski z grupy 3 i 4 –latków oraz Filip Ossowski z grupy 5 i 6 – latków z rąk pana Wójta Ryszarda Borowskiego odebrało dyplomy i nagrody za udział w konkursie „ Służby medyczne, mundurowe oraz kierowcy, aptekarze i inni w walce z COVID-19”. Natomiast Julian Gajewski otrzymał również dyplom uczestnictwa w konkursie „Moje przedszkole”.Laureatom serdecznie gratulujemy.Wychowawczynie
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020
Za nami kolejny rok szkolny – rok inny od wszystkich. Po trzech miesiącach nauczania zdalnego, gdy widzieliśmy się tylko przez Internet przyszedł czas na pożegnanie. Uczniowie podzieleni na mniejsze grupy, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, w maseczkach i rękawiczkach odebrali świadectwa z rąk wychowawców. Wszyscy byliśmy wzruszeni, gdy uczniowie kończący szkołę wspominali spędzone wspólnie lata tylko za pośrednictwem prezentacji multimedialnej. Naukę w szkole podstawowej ukończyła najmniej liczna klasa w szkole: Kasia Danielewska, Nadia Danielewska, Kamil Dominiak, Martyna Gapska, Eryk Jędrasik, Artur Kania, Emil Kotas, Kacper Kozłowski, Kasia Nocna, Kuba Pakulski, Wiktoria Pikuła i Kacper Sikorski. Życzymy Wam powodzenia w wybranych szkołach.
Wszystkim zakręciła się łezka w oku, gdy przyszedł czas pożegnać się z odchodzącą na emeryturę Panią Małgorzatą Sobolewską. Życzymy Pani wielu atrakcyjnych zajęć w czasie odpoczynku. Dziękujemy za przekazywanie przez lata wiedzy z matematyki i fizyki. Była Pani dla naszych uczniów wspaniałym wychowawcą i nauczycielem. Mamy nadzieję, że będzie nas Pani odwiedzać.
Nie mogliśmy pożegnać się z Rodzicami, dlatego teraz, chcemy właśnie do Nich skierować kilka słów:
Drodzy Rodzice naszych uczniów, serdecznie dziękujemy za współpracę, która trwała przez cały rok, ale szczególnie dziękujemy za Waszą pomoc, wytrwałość, cierpliwość i poświęcony czas podczas nauczania w domu. Życzymy spokojnych wakacji i powrotu do normalności. Szczególne podziękowania kierujemy do Rodziców ósmoklasistów, z którymi kończymy współpracę. Dziękujemy za dziewięć lat współpracy i życzymy sukcesów Waszym dzieciom w nowych szkołach. Rada Rodziców dziękuje za współpracę paniom Krystynie Gapskiej, Annie Sikorskiej, Marzenie Nocnej oraz Sylwii Pakulskiej.
Życzymy wszystkim spokojnych i bezpiecznych wakacji.
Przedszkolaki w czasie domowego nauczania
Z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania przedszkola nauczycielami dzieci stali się Rodzice.
Drogą elektroniczną otrzymywali od wychowawcy propozycje różnych zajęć i wspólnymi siłami udało się przekazać przedszkolakom wiedzę i różne umiejętności. Czas spędzony z najbliższymi był często utrwalany na zdjęciach. Rozmowy telefoniczne, maile i fotografie to cenne źródło informacji, jak radziły sobie dzieci z nauką i zabawą w domu.
Wszystkim dzieciom dziękuję za uśmiech, wspólną zabawę oraz miłe wspomnienia.
Serdecznie dziękuję rodzicom za współpracę i zaangażowanie, a sześciolatkom życzę wielu sukcesów w klasie pierwszej.
Wioletta Wicher
ŚWIĘTO SZKOŁY
W tym roku klasa siódma jest gospodarzem maja. Nie mieli szansy zaprezentowania się przed publicznością, więc przygotowali prezentację o naszym patronie. Życzymy miłego oglądania.
W.Murawska
100 LAT JANA PAWŁA II
Uczniowie klasy V w Zespole Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Konecku postanowili w tym trudnym czasie uczcić urodziny Papieża. W planach klasy była uroczysta akademia przypominająca postać naszego Wielkiego Rodaka. No ale przecież pandemia... nie można wychodzić z domu... nie chodzimy do szkoły... I w takich sytuacjach powstają najbardziej oryginalne pomysły. Uczniowie podjęli decyzję, że zrobią wraz z rodzicami urodzinowe torty dla Jana Pawła II. Podczas wspólnej pracy rodzice łączyli swoje wspomnienia o św. Janie Pawle II z nauką pieczenia ciasta. Powstały pięknie i smacznie wyglądające wypieki, a i dzieci mogły wysłuchać opowieści swoich bliskich. Uczniowie piątej klasy należą już do pokolenia, które urodziło się po śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II.
Iwona Smardzewska
ZAWIESZENIE ZAJĘĆ
DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZYCH
Zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej, wynikającej z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa,
od czwartku 12.03.2020 r. do środy 25.03.2020 r. w naszej szkole oraz przedszkolu nie będą się odbywały zajęcia dydaktyczno-wychowawcze.
PISMO MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
Aktualne informacje na stronie MEN >>>
WAŻNE
informacje wynikające z rekomendacji
Ministra Edukacji Narodowej
dla przedszkoli, szkół i placówek oświatowych
- Rodzicu, nie posyłaj przeziębionego i chorego dziecka do przedszkola lub szkoły;
- Rodzicu, jeżeli Twoje dziecko wróciło z terenów występowania koronawirusa i ma objawy grypopodobne, powinieneś bezzwłocznie powiadomić najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną, zgłosić się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego;
- Rodzicu dziecka do 8 roku życia, w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia przedszkola lub szkoły przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy(art. 32 ust. 1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, Dz.U. 2017, poz. 1368);
- Jeżeli ktoś nie miał kontaktu z osobą chorą, nie ma powodu do obaw;
- W przypadku dodatkowych wątpliwości można dzwonić na infolinię Ministerstwa Zdrowia – tel. 800 190 590 (czynna całodobowo).
Doradztwo zawodowe w przedszkolu
Jedną z podstawowych form działalności dydaktyczno-wychowawczej przedszkola i szkoły są zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego. Główny cel realizacji orientacji zawodowej i doradztwa zawodowego w przedszkolu jest wstępne zapoznanie dzieci z różnorodnością zawodów na rynku pracy, rozwijanie pozytywnej postawy wobec pracy i edukacji oraz stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających poznawaniu i rozwijaniu zainteresowań oraz pasji.
Spotkanie z florystką
Dzieci poznają najbliższe otoczenie, instytucje i ważne zawody w naszym środowisku lokalnym. Postanowiliśmy dowiedzieć się, jakie obowiązki ma kwiaciarka i w jaki sposób dba o rośliny. 10 marca przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do kwiaciarni, poznały nazwy różnych kwiatów, podziwiały ich piękno i zapach. Rozglądały się, by wiedzieć, co jeszcze można tu kupić. Uważnie słuchały pani, która opowiadała o pracy florystki. W przedszkolu dzieci rozpoznawały na obrazkach rośliny i wymieniały wyrazy kojarzące się z kwiaciarnią. Na zajęciach plastycznych wykonywały pierwsze wiosenne kwiaty.
Nauczycielki przedszkolaków
Sześciolatki na lekcji w klasie drugiej
Ważnym zadaniem przedszkola jest przygotowanie sześciolatków do podjęcia nauki w szkole. Dzieci są ciekawe, jak uczą się starsi koledzy, koleżanki, dlatego zostały zaproszone na lekcje do klasy drugiej. Z zainteresowaniem oglądały salę, podziwiały prace plastyczne i rezultaty doświadczeń z solą. Poznały historię filmu oraz tańca, dowiedziały się, co to jest pantomima. Uczyły się podstawowych figur krakowiaka. Uczniowie zachęcali przedszkolaków do wspólnej zabawy i przekonali wszystkich, że nauka w szkole jest interesująca, radosna.
Nauczycielki grupy starszej
24 lutego naszą szkołę odwiedził pan Marcin Kostrzyński – autor wielu filmów przyrodniczych, leśnik. Jest on autorem kanału na YouTube „Marcin z lasu”. Kiedyś był myśliwym, podtrzymując tradycje rodzinne. Pracował jako operator kamery przy filmach fabularnych. Postanowił, że zacznie nagrywać zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Stworzył unikalne materiały o polskiej przyrodzie. Współtworzył wiele przyrodniczych programów. Jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród, np. Laureat nagrody Popularyzator Nauki za cykl programów „Dzika Polska”.
Pan Marcin opowiadał uczniom w jaki sposób powstawały konkretne ujęcia i filmy. Zdradził tajniki dotyczące sprzętu jakim się posługuje. Wszyscy byli zachwyceni wizytą tak wspaniałej postaci.
Wych. kl. I Iwona Ziemecka
Poznajemy zawody naszych rodziców - KRAWCOWA
Dzieci 5-6-letnie na zajęciach otwartych z rodzicami zdobywały wiedzę związaną z zawodem krawca.Zobaczyły, jak wygląda urządzenie do łączenia tkanin za pomocą nici i zrozumiały, dlaczego wynalazek maszyny do szycia miał ogromne znaczenie. Dowiedziały się, co to jest fastryga, ścieg, czółenko, naparstek. Każdy przedszkolak odmierzał centymetrem tkaninę i ciął ją krawieckimi nożycami. Z pomocą dorosłych udało się uszyć długi szal. Dzieci rozwiązywały zagadki, bawiły się przy muzyce i ilustrowały treść wiersza Jana Brzechwy o igle. Liczyły szpulki z nićmi, układały według wielkości i tworzyły zbiory guzików według określonych cech. Odczytywały wyrazy związane z zawodem krawca. Chętnie projektowały ubiory według własnych pomysłów.
Dziękujemy mamie Marcina, że podzieliła się wiedzą dotyczącą krawiectwa.
Akcja ,,Góra grosza’’
Celem akcji ,,Góra Grosza’’ jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu i tworzenie takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego. Nasze przedszkole stwarza warunki do rozwijania umiejętności dzielenia się dobrem duchowym i materialnym z drugim człowiekiem, uczy empatii wśród przedszkolaków już od najmłodszych lat i dlatego aktywnie przyłączyło się do tej akcji. ,,Góra Grosza’’ jest jedną z lekcji dobroczynności, której nie nauczymy się z podręczników, a jedynie w życiu codziennym. Nauczycielki mocno zachęcały przedszkolaków do wspierania osób słabszych i potrzebujących. Dzieci dowiedziały się dlaczego ludzie sobie pomagają, dlaczego warto pomagać i w jaki sposób oraz jakie są skutki naszej pomocy. Każdy przyniósł tyle, ile mógł. Serdecznie dziękujemy rodzicom, za to, że tak chętnie włączyli się do tej akcji i odkładali grosze dla swoich pociech. Nauczycielki przygotowały dla wszystkich dzieci podziękowanie za ich wkład i zaangażowanie.
WYCIECZKA DO TEATRU 21.02.2020
21.02.2020 r. przedszkolaki pojechały na wycieczkę do Włocławka, aby w Teatrze Impresaryjnym obejrzeć spektakl pt. „ Doktor i jego zwierzęta”. Dzieci poznały pana doktora, który był prawdziwym przyjacielem zwierząt. Nie bał się popłynąć do Afryki, żeby ratować chore małpki. Przedszkolaki z zainteresowaniem śledziły przygody bohaterów i uczyły się zauważać potrzeby otaczającego świata. Dzieci utrwaliły pojęcia związane z teatrem i poznały specyfikę pracy aktorów. Po powrocie do przedszkola bawiły się w teatr i z zaangażowaniem odgrywały swoje role.
Nauczycielki przedszkolaków
GÓRA PĄCZKÓW
Góra pączków, za tą górąTłuste placki z konfiturą,Za plackami misa chrustu,Bo to dzisiaj są zapusty.Przez dzień cały się zajada,A wieczorem maskarada:Janek włożył ojca spodnie,Choć mu bardzo niewygodnie,Zosia – suknię babci MartyI kapelusz jej podarty,Franek sadzy wziął z komina,Bo udawać chce Murzyna.W tłusty czwartek się swawoli,Później czasem brzuszek boli.
Zakończenie karnawału tuż, tuż. Jego ostatni tydzień jest obchodzony szczególnie hucznie i rozpoczyna się właśnie „tłustym czwartkiem”. W Polsce zwyczaj obchodzenia tłustych czwartków na słodko pojawił się w XVI wieku. Wcześniej były to pączki chlebowe, słonina, kasza i tłuste kiełbasy. Dziś raczymy nasze podniebienia pączkami i faworkami (nazywanymi też chrustem lub chruścikami) posypywanymi cukrem pudrem lub polewane lukrem.
Konkurs plastyczny "Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę"
18 lutego 2020 roku odbył się konkurs plastyczny pt. ,,Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę’’. Wszystkie dzieci, których prace zostały wyróżnione otrzymały dyplomy i czasopisma o zwierzętach. Gratulujemy!!!
Dokarmianie ptaków to doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności oraz wrażliwości na losy zwierząt. Przedszkolaki poznały ptaki zimujące w Polsce i wysłuchały ich odgłosów. Dowiedziały się czym można dokarmiać ptaki i same z dużym zapałem wsypywały pokarm do karmnika. Bardzo uniwersalnym „daniem” jest słonecznik. Można też wysypywać gotowe mieszanki dla ptaków. Najczęściej składają się one ze słonecznika, lnu, prosa, konopi i orzechów. Ptakom można też serwować płatki owsiane lub zawiesić kawałek słoniny. Przedszkolaki dokarmiając ptaki uświadamiają sobie, że bez ich pomocy wiele ptaków mogłoby nie przeżyć trudnych zimowych warunków. Dzieci wspólnie z nauczycielkami wykonały karmnik, który został zawieszony przed przedszkolem i obiecały, że podczas zimowych spacerów będą systematycznie uzupełniać zapasy w karmniku.
WYSTĘP PRZEDSZKOLAKÓW ZIMOWA KRAINA
20 lutego 2020 r. dzieci z grupy starszej wystąpiły przed szkolną publicznością i zaprosiły uczniów oraz rodziców do Zimowej Krainy. Przypomniały, że zima to niezwykła pora roku, która ma dla nas wiele atrakcji. Zachęcały do zabaw na świeżym powietrzu. Zwróciły uwagę, że to trudny czas dla zwierząt i trzeba się o nie zatroszczyć. Piękno zimy dzieci ukazały poprzez ruch, taniec, wiersze i piosenki. Z radością prezentowały swoje umiejętności, zasłużyły na ogromne brawa. W sali przedszkolnej czekała miła niespodzianka - upominki ufundowane przez rodziców i „zdrowy poczęstunek”, aby małym artystom nie zabrakło siły, energii do nauki i zabawy. Nauczycielki grupy starszej
Wycieczka do teatru we Włocławku
14.02.2020 r. uczniowie klasy 1 i 2 byli we Włocławku w Teatrze Impresaryjnym na przedstawieniu pt. ,,Przyjaciele z Bullerbyn " W teatralną podróż pełną piękna, mądrości i wzruszeń porwali nas aktorzy Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Spektakl odkrywał dziecięcy świat, w którym każdy zwyczajny dzień zamienia się w niesamowite zdarzenia- poszukiwanie skarbów, przebieranki czy przesyłanie wiadomości. Pokazał nam jak warto cieszyć się własnym życiem i tym, co się ma.
WALENTYNKI
„Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone.Kogo kocham, kogo lubię, rzucę w jego stronę.Ciebie kocham, Ciebie lubię, Ciebie pocałuję.A czerwone dziś serduszko, wszystkim podaruję"
14 lutego 2020 roku był dla dzieci z naszego przedszkola prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni. Dzieci ubrały się na czerwono, wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiej połówki serca, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek, bawiły się zrobionymi przez siebie serduszkami. Obdarowywały się kartkami walentynkowymi. Nie zabrakło oczywiście sercowych kolorowanek, spontanicznych emocji oraz pozytywnych uczuć. Na koniec tego czerwonego dnia każde dziecko otrzymało walentynkę: pyszne czekoladowe serce od pani. Dzień Walentynkowy w przedszkolu z pewnością można zaliczyć do udanego. Był to dzień miłych wrażeń.
Wychowawczynie przedszkolaków
Zawody naszych rodziców - spotkanie z bosmanem
14 lutego do przedszkola zaprosiliśmy pana Dariusza, który jest starszym bosmanem w rezerwie. Dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat pracy na morzu oraz umiejętności, jakie powinien posiadać marynarz. Wzbogaciły swój słownik o nowe pojęcia, dowiedziały się, co to jest węzeł, cuma, ster, identyfikator. Poznały elementy galowego stroju marynarza. Każdy mógł przymierzyć czapkę i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Pan Dariusz zabrał dzieci w daleką podróż, opowiadał o codziennych obowiązkach marynarzy oraz prezentował statki i okręty płynące wśród ogromnych fal. Starszaki wykorzystały zdobytą wiedzę na zajęciach plastycznych. Serdecznie dziękujemy tacie Ani, że był z nami i przekazał ciekawe informacje związane z zawodem marynarza.
Nauczycielki grupy starszej i młodszej
WYSTĘP DZIECI ZE ŚWIETLICY
Do krainy bajek zaprosili nas dziś uczestnicy świetlicy szkolnej. Dzieciom pomieszały się bajki i bohaterowie nie mogli wrócić do swoich książeczek. Fragment przedstawienia poświęcony był babciom i dziadkom, którzy w tym tygodniu obchodzili swoje święto. Przecież to oni chętnie czytają swoim wnukom bajki. Jednocześnie aktorzy zachęcili uczniów do samodzielnego czytania i odwiedzania szkolnej biblioteki. Występ umilały piosenki w wykonaniu dzieci z klas V i VI. W przedstawieniu brali również udział uczniowie klasy VII.
Życzymy wszystkim szczęśliwych i radosnych ferii.
Opiekun świetlicy Aleksandra Kamińska
ZABAWA CHOINKOWA
WOŚP - WYSTĘPY W GOK-u
12 stycznia odbyła się 28 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.. Zbiórki, licytacje i zabawa odbyły się w Gminnym Ośrodku kultury w Konecku. Z naszej strony imprezę uświetniły maluchy z grupy pięcio i sześciolatków prezentując swoje zdolności taneczne oraz uczniowie klasy czwartej w inscenizacji jasełek.
Robimy bombki z rodzicami
W dniu 16 grudnia 2019 roku w naszym przedszkolu zorganizowane zostały warsztaty plastyczne dla rodziców i ich dzieci. Celem warsztatów było wykonanie bombki świątecznej.
Rodzice i dzieci z zapałem wykonywali piękne ozdoby, wykazując przy tym wiele pomysłowości i kreatywności. Był to naprawdę mile spędzony czas, podczas którego dzieci i rodzice wspólnie pracowali, jednocześnie świetnie się bawiąc. Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólną zabawę.
W KAMIENICY ALCHEMIKA
18 grudnia uczniowie klasy I i II wybrali się na wycieczkę. Po przyjeździe do Torunia spacerkiem przeszli na warsztaty do Kamienicy Alchemika –siedziby Centrum Chemii w Małej Skali. Zajęcia skupiały się na własnoręcznej pracy uczniów. Dzieci wykonały pachnące, kolorowe świece parafinowe. Po zajęciach nadszedł czas na zwiedzanie zabytków Torunia. Ostatnim punktem programu była Szopka i zakupy na Jarmarku Bożonarodzeniowym.
WYNALAZCY, ODKRYWCY, PRZEMYSŁOWCY
Członkowie Szkolnego Klubu Gier Planszowych przystąpili do projektu „Wynalazcy, odkrywcy, przemysłowcy – historia polskich innowacji”. W ramach projektu otrzymali zestawy zawierające grę edukacyjną. Gra przybliży sylwetki polskich naukowców, odkrywców, wynalazców. Pokaże także ich wkład w rozwój techniki i przemysłu w Polsce oraz na świecie.
Małgorzata Góralska
KLASY IV I V W MŁYNIE WIEDZY W TORUNIU
JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE, WIGILIE KLASOWE
19 grudnia 2019 r. odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zwycięzcom II Powiatowego Konkursu Włącz Wiedzę HIV i AIDS organizowanego przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Aleksandrowie Kujawskim. Miło mi poinformować, że III miejsce zajęła uczennica naszej szkoły Katarzyna Nocna z klasy VIII.
Gratuluję.
Wioletta Murawska
Wycieczka do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu
Drogowego w Toruniu
18 grudnia 2019 roku przedszkolaki pojechały na wycieczkę do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Toruniu na zajęcia w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzieci poznały zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i wybrane znaki drogowe. Przedszkolaki dowiedziały się jak bezpiecznie przejść przez przejście dla pieszych w miejscu, gdzie są sygnalizatory oraz tam, gdzie ich brak. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i radością bawiły się w pieszych i jeździły pojazdami z zestawu edukacyjnego „Autochodzik” zalecanego m.in. przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu. Podczas inicjowania ruchu ulicznego, dzieci ćwiczyły wszystkie wcześniej poznane zasady poruszania się po drodze.
WARSZTATY PIERNIKOWE
Pieczenie i zdobienie pierników miodowych to fantastyczna zabawa. 12 grudnia w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty piernikowe, na których dzieci poznały historię piernika i jego walory smakowe. Nazwa piernik wywodzi się od staropolskiego słowa ,,pierny", czyli pieprzny. Na warsztatach przedszkolaki miały możliwość wałkowania pachnącego ciasta, odciskania go w foremkach i dekorowania. Wszyscy z dużym zaangażowaniem ozdabiali swoje pierniczki polewą, lukrem i kolorowymi posypkami. Każdy przedszkolak mógł zabrać ze sobą samodzielnie ozdobione pierniki, aby poczęstować rodziców.
„Ekologia musi być, żeby Ziemia mogła żyć”
Rozwój cywilizacji oraz zanieczyszczenie środowiska ma na przyrodę zgubny wpływ. Przekazanie dzieciom od najmłodszych lat wiedzy o konieczności segregowania odpadów, ukształtowanie szacunku do otoczenia, utrwalanie odpowiednich nawyków służących ochronie środowiska to bardzo ważne cele naszego przedszkola. 10 grudnia przedszkolaki rozmawiały na temat segregowania odpadów. Dowiedziały się, jak wygląda plastik, szkło, metal, papier, bioodpady. Uczyły się jak segregować odpady, do jakiego koloru worka czy pojemnika należy je wrzucić. Przedszkolaki dowiedziały się co powinny zrobić z odpadami będąc na spacerze w lesie. Po przeprowadzonej pogadance dzieci kolorowały pojemniki na odpady w odpowiednich kolorach oraz zabrały się do wykonania instrumentów muzycznych i zabawek z produktów wtórnych. Wystarczyło trochę fantazji, aby plastikowe butelki wypełnione fasolką, ryżem, grochem i brokatem zamieniły się w kolorowe instrumenty muzyczne i wodne zabawki.
MIKOŁAJKI
Mikołaj w przedszkolu
6 grudnia wszystkie dzieci przybyły do przedszkola w czerwonych czapeczkach i czekały na odwiedziny Mikołaja. Starsi koledzy i koleżanki ze szkoły przebrali się za Mikołaja oraz jego pomocników i podarowali dzieciom prezenty od rady rodziców. Następnie przedszkolakiz ogromną radością powitały Mikołaja z workiem prezentów. Dzieci recytowały wierszyki, śpiewały i tańczyły z Mikołajem. Mikołaj podarował wszystkim dzieciom prezenty, które przygotowali rodzice. Żegnając się z dziećmi Mikołaj obiecał, że na pewno odwiedzi nasze przedszkole w przyszłym roku.
SENSOPLASTYKA w przedszkolu
5 grudnia odbyły się w naszym przedszkolu zajęcia z sensoplastyki - plastyki sensorycznej, która opiera się tylko na produktach spożywczych. Sensoplastyka stymuluje wszystkie zmysły dziecka oraz wspiera małą i dużą motorykę. W sensoplastyce liczy się proces twórczy, który zachodzi podczas zajęć, a nie efekt (gotowa praca). Dlatego nie stosujemy instrukcji do wykonywanych prac, jedynie wspieramy pomysłowość i twórczość dziecka. W czasie zajęć dziecko ma czas na poznanie produktów, zapoznanie ze strukturą, fakturą, barwą. Pozostawiamy dowolność w tworzeniu i eksperymentowaniu, nie oceniamy efektów. Przedszkolaki pomagały przygotować ,,ciasto’’ z mąki, soli oraz wody. Dzieci z ogromną radością lepiły, wałkowały, ugniatały, tworzyły prace z wykorzystaniem foremek oraz robiły pizzę i maski. Na końcu malowały pędzelkami i palcami.
,,Marzycielska Poczta’’ w przedszkolu
„Człowiek tyle jest wart, ile może dać drugiemu człowiekowi” Jan Paweł II. W dniach 3 i 4 grudnia w ramach ogólnopolskiej akcji ,,Marzycielska Poczta’’ nasze przedszkolaki przygotowały kartki świąteczne dla bardzo chorych dzieci. W związku z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia postanowiliśmy podzielić się radością z innymi dziećmi, które bardzo tego potrzebują w walce ze swoją nieuleczalną chorobą. Przedszkolaki podzieliły się na cztery grupy i wybrały z portalu Marzycielskiej Poczty dzieci, do których napisały kartki. Wykorzystaliśmy alternatywne metody komunikowania się w formie obrazków z metody Makaton, żeby dzieci mogły samodzielnie odczytać życzenia. Przedszkolaki z ogromnym zaangażowaniem wycinały i przyklejały obrazki związane z tematyką Świąt Bożego Narodzenia.
DZIEŃ MAGII I WRÓŻB
W piątek 29.11.2019 roku nasze Przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Przebrały się za wróżki i Czarnoksiężników. Dzieci mogły ,,poznać swoją przyszłość” – tą bliską „co dostanę od Gwiazdora” i tą daleką, „kim będę w przyszłości”. Nie zabrakło lania wosku, ustawiania bucików, zabawy w ,,Ulubiony kolor” – czarownica odczytywała z „Księgi Wróżb”, o jakich przestrogach mówią dzieciom wylosowane kolory. „Zawód w przyszłości” – dzieci losowały z worka różne przedmioty, które symbolizowały ich przyszłość np. książka- pisarz, samolot- pilot, łyżka – kucharka. ,,Zwierzątka i ja” – dzieci losowały obrazki przedstawiające zwierzęta, a wróżka czytała jakie cechy charakteryzują dziecko np. Sowa –mądry, Ryba – zdrowy, Lew - odważny, Myszka – sprytny. ,,Rzucanie kości”- wróżka odczytuje wróżbę np. 1- polecisz na księżyc,2 - pojedziesz w podróż dookoła świata. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce.
DZIEŃ PIERNIKA
29 listopada obchodziliśmy Dzień Piernika. Uczniowie klasy czwartej na lekcji techniki własnoręcznie przygotowali ciasto, wycinali różnorodne kształty i upiekli miodowo-korzenne pierniki. Ciastka zostały upieczone według oryginalnej receptury przygotowanej przez rodziców, a następnie udekorowane. Zapach wypiekanych pierników przyciągał uczniów z całej szkoły. Pierniczki były bardzo smaczne.
Małgorzata Góralska
Światowy Dzień Pluszowego Misia
„Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”. W dniu 25.11.2019 roku nasze przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem. Przedszkolaki wyrecytowały wiersz o tym jaki jest miś. Zaprezentowały swoje misie i opowiadały o nich. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie, brały udział w zabawach muzyczno-ruchowych. Tańczyły i śpiewały piosenki o misiu ,,Stary niedźwiedź, ,,Jadą, jadą misie’’. Młodsze dzieci samodzielnie przygotowały ,,misiowe’’ kanapki. Za prace plastyczne ,,Mój Miś’’ starszaki otrzymały dyplom ,,przyjaciela pluszowego misia.”
Prawa Dziecka
20 listopada 2019 roku to wyjątkowy dzień – 30 rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. W tym dniu uwaga wszystkich również nauczycielek naszego przedszkola skierowana została na dzieci i ich prawa. Przeprowadzone zostały specjalne zajęcia edukacyjne w celu zapoznania przedszkolaków z ich prawami. Dzieci przyniosły różne przedmioty jako symbole ich praw między innymi: książeczki – prawo do wiedzy, zabawki – prawo do zabawy i własności, owoce, warzywa, kasa, kubek - prawo do pożywienia i wody, akcesoria lekarza - prawo do leczenia, pluszowe serce – prawo do miłości. Przedszkolaki wykonały również prace plastyczne dotyczące m. in. prawa do miłości, zdobywania wiedzy, równości, wolności wyznania, bezpieczeństwa, korzystania z różnych form pomocy.
Dzień życzliwości i pozdrowień
21 listopada w naszym przedszkolu był dniem pozytywnych emocji i dobrych uczynków. Dzieci przekazywały sobie życzliwe słowa i serdeczne gesty. Przypominały sytuacje, kiedy były uprzejme dla innych. Starszaki złożyły przysięgę, że będą postępować tak, aby ludzie w ich otoczeniu czuli się szczęśliwi. Spośród siebie dzieci wybrały Króla i Królową Życzliwości. Dyrektorowi Zespołu Szkół w Konecku i swoim nauczycielom wręczyły medale i podziękowały za uśmiech i dobro. Każdy mógł nakleić listek życzliwości na drzewko przygotowane przez starszaków. Nauczycielki przedszkolaków
Wycieczka do Młyna Wiedzy
15 listopada 2019 r. uczniowie klasy VI, VII i VIII uczestniczyli w warsztatach w Centrum Edukacyjnym Młyn Wiedzy w Toruniu. Podzieleni na małe zespoły wykonywali kilkanaście doświadczeń i eksperymentów związanych z ruchem obrotowym, Układem Słonecznym, maszynami prostymi. Pracowali przy dwudziestu sześciu stanowiskach interaktywnych, tematycznie związanych z kołem, ruchem obrotowym, układami planetarnymi i podróżami kosmicznymi. Stanowiska rozmieszczono w dwóch strefach w jednolicie zaaranżowanej przestrzeni. Strefa Maszyny – zawierała stanowiska mechaniczne związane z zastosowaniem koła oraz wybranych maszyn prostych, zaś strefa Obroty - eksponaty związane z próżnią, poszukiwaniem planet oraz podróżami kosmicznymi. Po warsztatach uczniowie zwiedzili wystawy, znajdujące się na kolejnych kondygnacjach. Po trzech, intensywnie spędzonych godzinach, pełni wrażeń wyruszyli autokarem do Konecka.
W. Murawska
JESTEŚMY POLAKAMI
Miłość do ojczyzny i poczucie wspólnoty ze wszystkimi Polakami to elementy edukacji patriotycznej w naszym przedszkolu. W czasie różnych zajęć, spacerów i wycieczek dzieci uświadamiają sobie, kim są, gdzie mieszkają, jakie miejscowości znajdują się w ich regionie. Poznają piękno polskiego krajobrazu oraz tradycje narodowe. Przedszkolaki uczestniczyły w akademii z okazji Święta Niepodległości. Kilkoro dzieci prezentowało swoje umiejętności aktorskie przed społecznością szkolną i w środowisku lokalnym w Gminnym Ośrodku Kultury w Konecku. Sześciolatki, ubrane w kujawskie stroje, recytowały wiersze o swojej małej ojczyźnie. Proces wprowadzania przedszkolaków w zagadnienia związane z patriotyzmem przebiega stopniowo i systematycznie. Narodowe święta, konkursy czy organizacja kącika „Kujawy - moja mała ojczyzna” przyczyniają się do zdobywania wiedzy o Polsce i rozwijania świadomości narodowej.
MAKIETA PIĘKNO LASU W PRZEDSZKOLU
W czasie spacerów i wycieczek przedszkolaki dostrzegały zmiany zachodzące w przyrodzie i określały różne zjawiska atmosferyczne. Zorganizowały „kącik przyrody”, poznawały życie leśnych zwierząt, nazwy drzew i grzybów. Dowiedziały się, w jaki sposób szanować naturę. Starszaki brały udział w konkursie plastycznym na makietę „Piękno lasu”, którego organizatorem był Dyrektor Zespołu Szkół w Konecku. Dzieci z zaangażowaniem wykonywały elementy z surowców wtórnych i materiałów przyrodniczych. Uczyły się współpracy w zespole. Stworzyły makietę, która ukazuje piękno lasu w czterech porach roku. Przedszkolaki z wielką satysfakcją odbierały przyznaną nagrodę. Nauczycielki 5-6- latków
Listopad z Batii Strauss w przedszkolu
Batii Strauss pragnęła przybliżyć dzieciom muzykę klasyczną i po wielu latach poszukiwań znalazła na to skuteczny sposób. Stworzyła metodę aktywnego słuchania muzyki. Dzieci słuchają utworu i wykonują proste ruchy rytmiczne siedząc albo ruchy taneczne według wskazówek nauczyciela. Metoda Batii Strauss daje dzieciom okazję uczestniczenia w utworze muzycznym, przeniknięcia do jego struktury, a w konsekwencji radosny i rozumny odbiór dzieła. Dzieci dzięki tej metodzie, kształcą swoją wyobraźnię dźwiękową, a utwór, mimo wielokrotnego słuchania nie traci na atrakcyjności. Słuchanie muzyki metodą Batii Strauss integruje różne formy aktywności: słuchanie, granie, tańczenie i śpiewanie z elementami pantomimy, dramy i różnych form plastycznych. Pozwala w sposób niewerbalny odkryć różne aspekty dzieła muzycznego: jego formę, tempo i rytm oraz dynamikę i barwę.W listopadzie w naszym przedszkolu starszaki z dużym zaangażowaniem uczestniczyływ zajęciach Metody Aktywnego Słuchania Muzyki Batii Strauss. Podczas zajęć zgodniez porą roku, jaką jest jesień wykorzystane zostały kolorowe chusty, wstążki i liście.
WIECZORNICA HUBERTOWSKA
15 listopada br. odbyła się II Wieczornica Hubertowska. Dostarczyła ona wielu wrażeń. O przyrost wiedzy na temat Lasów Państwowych Nadleśnictwa Gniewkowo i zwierzyny łownej zatroszczył się Dominik Jóźwiak, który przygotował na ten temat prezentację multimedialną. W humorystycznym widowisku o życiowych perspektywach drwala (i nie tylko) zaprezentowali się uczniowie klasy VIII i ich wychowawczyni. Rozstrzygnięty został także konkurs na makietę "Piękno lasu".
Można było też zjeść bigos myśliwski, przygotowany przez pana Andrzeja Sygita i wiele innych potraw kuchni tradycyjnej, przygotowanych przez rodziców.
Całe spotkanie urozmaicał grą na rogu myśliwskim pan Mariusz Haidinger.
Konkurs "Piękno lasu" - wyniki
Grand Prix - przedszkolaki gr "5-6"
I miejsce - klasa II
II miejsce klasa V
III miejsce - IV
Wyróżnienie - klasa VI
Nagroda Specjalna Dyrektora Szkoły - przedszkolaki gr "3-4"
Szkoła do hymnu!
8 listopada 2019 roku o symbolicznej godzinie 11:11 uczniowie Zespołu Szkół w Konecku, podobnie jak ich rówieśnicy z ponad 20 tys. szkół w Polsce i za granicą, odśpiewali"Mazurka Dąbrowskiego". Wybrzmiały wszystkie cztery zwrotki hymnu narodowego. W przedsięwzięciu wzięli udział także nauczyciele oraz rodzice.
Było ono wspólną inicjatywą Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży.
AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
Dzień Jeża
07.11.2019r.
Dzień Jeża to kolejne nietypowe święto zorganizowane w naszym Przedszkolu. Dzieci razem z maskotką Jeżykiem poznały życie jeża, jego środowisko przyrodnicze. Dowiedziały się, że są to zwierzęta chronione. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem wysłuchały bajki Jana Brzechwy pt. "Jeż", śpiewały piosenki oraz brały udział w zabawach: ,,Na dywanie siedzi jeż", ,,Chodzi jeżyk". Młodsze dzieci wylepiały jeżyki z plasteliny i masy solnej, a starsze wycinały kolce i przyklejały tworząc w ten sposób małe ( białe) i duże ( czarne) jeżyki.
Wycieczka do Centrum Nowoczesności
Na zajęciach w przedszkolu dzieci dowiedziały się, jak powstawały cuda świata i co znaczyły dla ówczesnych ludzi. 5 listopada 2019 roku wyruszyły autokarem do Torunia, aby w Centrum Nowoczesności poszerzyć swoją wiedzę i poznać osiągnięcia techniczne, które nadal zadziwiają. Młyn Wiedzy miał dla przedszkolaków wiele niespodzianek: mechaniczny teatr i plac zabaw, energia świetlna i elektryczna, model koryta rzeki. Dzieci zrozumiały, dlaczego ludzie od wieków organizowali swoje życie w pobliżu wody. Przekonały się, że koło to ważny wynalazek ludzkości, który inspirował do tworzenia nowych maszyn. Maluchy i starszaki wcielały się w role architektów i stawiały z klocków niezwykłe budowle. Każdy mógł wyruszyć wielkim statkiem w podróż, by lepiej poznać i zrozumieć świat.
Nauczycielki maluchów i starszaków
PAMIĘĆ O ZMARŁYCH JEST OBOWIĄZKIEM KAŻDEGO CZŁOWIEKA
W dniu 31.10.2019 roku dzieci z klasy I i II wybrały się na cmentarz choleryczny, celem uczczenia pamięci zmarłych. Zapaliły znicze przed tablicą upamiętniającą 17 Polaków rozstrzelanych przez hitlerowców. Na cmentarzu cholerycznym uczciły minutą ciszy pamięć ofiar poległych w czasie II wojny światowej. Po powrocie dzieci były trochę zmęczone, ale zadowolone z wyprawy. Była to ważna lekcja wychowania patriotycznego, która pozostanie wszystkim w pamięci.
Iwona Ziemecka
DZIEŃ DYNI
Przedszkolaki zauważyły, że wśród darów jesieni najwięcej jest dyń. Postanowiły je przeliczyć i posegregować ze względu na kształt, kolor i wielkość. Dzieci doskonaliły umiejętność doliczania i odliczania, próbowały zbudować wieżę, pokonać tor przeszkód i zatańczyć z największą dynią. Maluchy i starszaki zajrzały do wnętrza warzywa, dowiedziały się o wartościach odżywczych miąższu i pestek oraz potrawach, które można przygotować. Pomalowane pestki dyni starszaki wykorzystały w pracach plastycznych, gdy tworzyły jesienny krajobraz.
Nauczycielki maluchów i starszaków
,,Dbam o zdrowie jesienią’’
Przekazanie przedszkolakom wiedzy o zdrowiu, ukształtowanie ich postaw wobec zdrowia i utrwalanie odpowiednich nawyków oraz umiejętności służących zdrowiu to główne cele naszego przedszkola. Obecnie obserwuje się niższą odporność organizmu, słabszą kondycję fizyczną i wzrost zachorowań na choroby cywilizacyjne. W związku z tym chcemy w naszym przedszkolu upowszechniać wiedzę o zdrowym odżywianiu i kształtować zachowania prozdrowotne. Zorganizowaliśmy kilka zajęć z cyklu ,,Dbam o zdrowie jesienią’’.
-
,,Piramida Zdrowego Żywienia” jest wprowadzeniem w edukację o zdrowym odżywianiu. Przedszkolaki dowiedziały się o tym, iż im wyższe piętro Piramidy, tym powinna być mniejsza ilość spożywanych produktów. W grupach dzieci wykonały Piramidę Zdrowego Żywienia, wycinały z gazet różne produkty i przyklejały je w odpowiednie miejsca.
-
,,Dzień jabłka’’ przybliżył wartości odżywcze i lecznicze jabłek. Przedszkolaki przygotowały opaski z jabłkiem. Poznały smak różnych odmian jabłek. Uczyły się, jak przygotować świeży sok z jabłek.
-
,,Dzień moreli’’ wzbogacił wiedzę przedszkolaków o zdrowym odżywianiu. Dzieci dowiedziały się, że morele są bogate w potas, który reguluje ciśnienie krwi i pracę nerek, a także w żelazo, wapń, fosfor, witaminy PP, B i C oraz błonnik. Ich jedzenie poprawia trawienie i zapobiega anemii. Owoce moreli wpływają także na naszą urodę. Przedszkolaki poznały walory smakowe świeżych morelek, kompotu z moreli i marmoladki morelowej. Odbyły się zabawy muzyczno - ruchowe. Młodsze dzieci wykonały morelki z plasteliny, a starsze z bibułki.
-
,,Dzień Śliwki’’ upłynął w atmosferze radości, zabawy i nauki. Przedszkolaki dowiedziały się, że śliwki są źródłem witamin i minerałów, doskonałą przekąską i cennym uzupełnieniem zdrowej i pełnowartościowej diety. Dzieci poznały różne przetwory ze śliwek i ich smak. Samodzielnie kroiły owoce, smarowały powidła śliwkowe, napiły się kompotu ze śliwek, a nawet spróbowały ciasta ze śliwkami. Przedszkolaki śpiewały o owocach i wykonały prace plastyczne. Młodsze dzieci wylepiały kontur śliwki plasteliną, a starsze wydzierały kawałki fioletowego papieru i przyklejały w konturach śliwek.
Dzień Kundelka
Nieformalne polskie święto kundelka, czyli wszystkich wielorasowych psów, obchodzone corocznie 25 października, tj. w dzień po wejściu w życie ustawy o ochronie zwierząt. W tym dniu wszystkie dzieci przyniosły swoje pieski – maskotki i pokazały całej grupie. Odbyły się gry i zabawy związane z pieskami. Śpiewaliśmy znane piosenki ,, Kundel bury’’, ,,Pieski małe dwa”. Dzieci wycięły i pokolorowały według własnego pomysłu modele piesków. Poznały zwyczaje czworonożnych przyjaciół. Dowiedziały się o pielęgnacji psa, o zapewnieniu mu ciepłego i suchego miejsca do spania, odpowiedniego pożywienia i wody, potrzebie ruchu na świeżym powietrzu.
ŚWIATOWY DZIEŃ ORIGAMI
24 października 2019r. obchodzony jest Światowy Dzień Origami. W związku z tym przedszkolaki zapoznały się z techniką składania i komponowania wieloelementowych modeli z papierowych kół – Origami płaskie. Składanie papierowych modeli rozwija małą motorykę, wyobraźnię oraz kreatywność. Ćwiczy precyzję, koncentrację oraz wykonywanie zadań według ściśle określonej kolejności, co daje możliwość nauki logicznego myślenia. Wykonanie modelu zwiększa poczucie własnej wartości, gdyż dziecko może cieszyć się z wytworu własnej działalności. Sztuka ta działa uspokajająco i rozwija w dziecku chęć do poszukiwania własnego stylu. Wszystkie dzieci wykonały model rybki i samoloty z dużym zaangażowaniem i cierpliwością. Największą atrakcją nie tylko dla chłopców było puszczanie samolotów.
Jesienne sadzonki w przedszkolu
Jesień to pora robienia porządków i sadzenia roślinek, które będą promienieć swoim wyglądem i zapachem na wiosnę. 23 października 2019r. grupa starszaków z pomocą osób dorosłych przygotowała podłoże, sadziła wrzosi cebulki kwiatowe. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonały swoją pracę. Teraz trzeba tylko podlewać roślinki i poczekać na efekty swojej pracy.
KAMPANIA SPOŁECZNA
„Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!”
15 października na całym świecie, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Niewidomych zwany również Międzynarodowym Dniem Białej Laski. Celem obchodów jest przypomnienie, że osoby niewidome i słabowidzące są obecne w naszym społeczeństwie i uczestniczą w nim na równi z osobami pełnosprawnymi. Dlatego pamiętajmy każdego dnia, że zawsze w miarę możliwości możemy zaproponować im swoją pomoc! Nasze przedszkole w dniach 15–21 października 2019 roku z dużym zaangażowaniem przyłączyło się
do kampanii społecznej „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!” Celem zajęć w przedszkolu było: kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób niepełnosprawnych wzrokowo; zwiększenie integracji osób niewidomych ze środowiskiem społecznym i poprawienie ich funkcjonowania w tym środowisku; przygotowanie dzieci do udzielania właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku, zauważenie ich problemów; zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych wzrokowo. Przez kilka dni rozmawialiśmy o funkcjonowaniu osób z dysfunkcją wzroku. Oglądaliśmy krótkie filmy. Poznaliśmy historię laski, dlaczego jest biała. Dowiedzieliśmy się, jak możemy pomóc osobie niewidomej w pokonaniu przeszkód architektonicznych, w jaki sposób przeprowadzić ją przez przejście dla pieszych, doprowadzić do danego miejsca. Pokonywaliśmy przeszkody z opaską na oczach, szukaliśmy przejścia przy pomocy dźwięków z otoczenia (instrumentów muzycznych). Próbowaliśmy dopasować przedmioty o takiej samej fakturze ( gładkie, szorstkie, wypukłe) i zgadywaliśmy litery, cyfry, figury, kształty poprzez dotyk. Liczyliśmy przedmioty dotykając miejsc wypukłych. Ponadto zgadywaliśmy nazwy owoców i warzyw poprzez zapach i smak. Wykonywaliśmy różne polecenia w przyciemnionym pomieszczeniu z lampeczkami. Dowiedzieliśmy się, że pies, który jest przewodnikiem osoby niewidomej jest w ,,pracy’’ i nie należy podchodzić do niego i głaskać, czy w jakikolwiek sposób rozpraszać go, żeby nie narazić jego i osobę niewidomą na niebezpieczeństwo. W ostatnim dniu dzieci wykonały rysunki związane z tematyką osób niewidomych. Najciekawsze prace znalazły się na wystawie.
Po zakończonej akcji Zespół Szkół w Konecku otrzymał podziękowanie i certyfikat przyjaznej szkoły osobom niewidomym na rok szkolny 2019/2020 nadany przez Kujawsko – Pomorski Specjalny Ośrodek Wychowawczy nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Braille’a w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie Visus Supremus. Dziękujemy wszystkim dzieciom za ogromne zaangażowanie w kampanię.
DZIEŃ MYCIA RĄK
Światowy Dzień Mycia Rąk" obchodzony jest 15 października. Święto to zostało ustalone z inicjatywy UNICEF. Akcja ma zachęcać wszystkich ludzi – a zwłaszcza dzieci – do regularnego mycia rąk jako kluczowego elementu profilaktyki. Dzieci doskonale wiedziały jakie znaczenie dla zdrowia ma częste i dokładne mycie rąk. Potem miała miejsce rozmowa o zarazkach i o tym jak je skutecznie usuwać z dłoni. Odbył się także pokaz poszczególnych etapów mycia rąk z użyciem mydła i wody. Przedszkolaki doskonale naśladowały wszystkie czynności. Kiedy ręce zostały już umyte, dzieci uczestniczyły w zabawach tematycznych. Wszyscy świetnie się bawili, a po zabawach nastąpiło uroczyste ślubowanie. Dzieci oficjalnie zobowiązały się myć ręce następującymi słowami:
„Uroczyście ślubuję zawsze myć ręce wodą i mydłem przed jedzeniem i po wizycie w toalecie”
Wszyscy wiemy, jak ważne jest mycie rąk, ale mało kto wie, że 15 października z inicjatywy UNICEF obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk, by podkreślić ogromne znaczenie mycia rąk wodą i mydłem. To jedna z najbardziej efektywnych i dostępnych metod profilaktyki zdrowotnej. Przedszkolaki w grupie 3 i 4-latków czynnie włączyły się do jego obchodów. Dla naszych przedszkolaków była to nie tylko nauka, ale i dobra zabawa. Były wiersze i piosenki o czystości. Wielką frajdę miały także nasze przedszkolaki podczas różnych zabaw z wodą, mydłem i pianą. Dzieci wykonały plakat czystych rąk. Przedszkolaki dobrze wiedzą jak prawidłowo myć ręce i jakie ma to znaczenie dla ich zdrowia.
ŚWIĘTO SZASZŁYKA
W drugim tygodniu października rozmawialiśmy o tym jak dbać o zdrowie. Mówiliśmy o zdrowym odżywianiu, o ubraniu odpowiednim do pogody, o ruchu, wizytach u lekarza i dentysty. Słuchaliśmy opowiadań poruszających te tematy. Sprawdziliśmy jak wygląda piramida żywienia i tworzyliśmy własną. Dzieci wykonały zdrowe i pyszne szaszłyki z owoców.
Wychowawczyni maluchów
SPOTKANIE Z POLICJĄ
Klub Ortograffiti
W październiku rozpoczął w naszej szkole działalność Klub Ortograffiti. Klubowicze otrzymali gadżety od wydawnictwa Operon. Praca z kolorowymi i niezwykle ciekawymi książkami ORTOGRAFFITI jest dla uczniów przyjemnością. Podczas zajęć Klubu odkrywają swoje mocne strony, uczą się współpracować w grupie, doskonalą m.in. czytanie ze zrozumieniem, znajomość części mowy i zasad ortograficznych.
Małgorzata Góralska
Verba docent, exempla trahunt
( Słowa uczą, przykłady pociągają)
17.10.2019 r. klasa czwarta gościła na lekcji religii panią Annę Kościerzyńską, która w interesujący i wzruszający sposób podzieliła się z nami wspomnieniami z osobistych spotkań ze św. Janem Pawłem II. Spotkanie to odbyło się w związku z 41. rocznicą wyboru Karola Wojtyły na papieża.
Iwona Smardzewska
DZIEŃ NAUCZYCIELA 2019
WYCIECZKA DO SADU
Na zajęciach w przedszkolu dzieci rozpoznawały warzywa, owoce, wymieniały ich walory żywieniowe, układały rytmy i segregowały. 14 października maluchy i starszaki pojechały na wycieczkę do sadu, aby dostrzec zmiany zachodzące jesienią i dowiedzieć się, jakie prace są wykonywane. Dzieci zobaczyły urządzenia ułatwiające pracę i poznały sposób walki ze szkodnikami drzew. W prosty sposób sprawdzały, czy owoce są już dojrzałe. Przejażdżka w wagonikach po sadzie sprawiła wszystkim wiele radości. Po powrocie do przedszkola starszaki wykonywały prace plastyczne, w których wykorzystały zdobytą wiedzę i własne spostrzeżenia.
Nauczycielki starszaków
WYJAZD DO TORUNIA - w ramach projektu „Uczę się przez praktykę”
10 października po raz trzeci uczestniczyliśmy w spektaklu muzycznym w ramach projektu „Uczę się przez praktykę”. Tym razem obejrzeliśmy „Koncert marzeń”. W programie usłyszeliśmy znane przeboje XX wieku (Abby, Elli Fitzgerald, Marleny Dietrich, Eurytmics, Nirvany i in.) w interpretacji aktorek i aktorów Teatru Wilama Horzycy W Toruniu.Występ nam się podobał. Zachwycił nas nie tylko wokal, ale również choreografia. Niektórych zaskoczyły efekty specjalne, m.in. sztuczne ognie. Występom towarzyszył zespół muzyczny pod kierunkiem Igora Nowickiego.
Przed spektaklem spotkała nas niecodzienna niespodzianka. Przy pomniku Mikołaja Kopernika podziwialiśmy popisy ulicznego klowna.Wróciliśmy zadowoleni z muzyką, która nam w duszach gra.
Aleksandra Kamińska
ŚWIATOWY DZIEŃ POCZTY
W Światowy Dzień Poczty w przedszkolu były zorganizowane zabawy, dzięki którym dzieci poznały zawód listonosza. Dowiedziały się, jaka jest droga listu od nadawcy do adresata. Przedszkolaki przyklejały znaczki na pocztówki i układały pozdrowienia w formie rysunków. Starszaki z wielką ochotą pomagały segregować widokówki według nazw miejscowości, do których miały dotrzeć. Nasz gość - listonosz był wdzięczny dzieciom za pomoc. Pozwolił sprawdzić, co jeszcze dźwiga w wielkiej torbie. Dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące urzędu pocztowego i śpiewały piosenkę ,,Jedzie listonosz”. Życzyły gościowi dużo zdrowia i sił, żeby mógł nosić ciężką torbę z listami.
Nauczycielki starszaków i maluchów
JESIEŃ JABŁKAMI PACHNĄCA
W pierwszym tygodniu października w grupie dzieci 3 i 4 - letnich w ramach zajęć o darach jesieni, dzieci z pomocą pań piekły pyszne racuchy z ulubionych przez dzieci owoców jabłek. Przedszkolaki z pomocą pań mieszały składniki według przygotowanego przepisu, następnie racuchy pieczone były w przedszkolnej kuchni. Po przedszkolu unosił się wspaniały zapach pieczonych w cieście jabłek. Gdy racuchy były już gotowe dzieci przystąpiły do dekorowania ich cukrem pudrem. Wypieki bardzo dzieciom smakowały.
Wychowawczyni maluchów
CO ZMIENIA SIĘ WOKÓŁ NAS
W czwartkowe przedpołudnie wybraliśmy się na jesienną wycieczkę, podczas której obserwowaliśmy, co zmienia się wokół nas jesienią? Dzieci dowiedziały się, jak wygląda jesień w parku, sadzie, ogrodzie, że częściej wieje wiatr, liście staja się kolorowe i spadają z drzew, można znaleźć też owoce jarzębiny, kasztany żołędzie. Z wycieczki do przedszkola przynieśliśmy jesienne skarby.
Wychowawczyni maluchów
PRZEDSZKOLAK PRZYJACIELEM ZWIERZĄT
Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku we Florencji i maja na celu zmianę zachowania ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie im, że zwierzę to istota żywa a nie rzecz i ma swoje prawa. Dzieci przyniosły do przedszkola ulubione pluszaki - zwierzaki a niektóre dzieci przebrały się za swoich ulubieńców. Przedszkolaki wypowiadały się na temat zwierząt i opieki nad nimi. Rozwiązywaliśmy zagadki , naśladowaliśmy głosy zwierząt. Bawiliśmy się wspólnie przy piosence "Idziemy do zoo" i "Cztery słonie". Przy wtórze piosenek o zwierzętach, dzieci częstowały się ciasteczkami w kształcie zwierzątek.
Wychowawczyni maluchów
DZIEŃ UŚMIECHU
4 października dzieci w przedszkolu powtarzały rymowanki, które zachęcały do uśmiechania się. Starszaki wykonały wesołe buźki i podarowały je maluchom oraz uczniom szkoły podstawowej. Z uśmiechem witały również Panią Dyrektor, nauczycieli i panie bibliotekarki. Dzieci słuchały opowiadania o kotku i zrozumiały, że w niektórych sytuacjach nie wypada się śmiać. Przedszkolaki odgrywały scenki i przekonały się, że uśmiech daje radość i ułatwia kontakt z drugą osobą.
Nauczycielki starszaków
KARTKA DLA POWSTAŃCA
W ramach ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej „BOHATERON – włącz historię”! uczniowie klas IV – VIII własnoręcznie przygotowali kartki skierowane do konkretnego uczestnika walk o stolicę. Mamy nadzieję, że sprawimy nieoczekiwaną radość naszym Bohaterom.
Małgorzata Góralska
ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ
Jesteśmy już uczniami! 1 października w naszej szkole odbyła się uroczystość „Pasowania na ucznia”. W obecności rodziców, nauczycieli i uczniów naszej szkoły pierwszoklasiści ślubowali sumiennie wypełniać swoje obowiązki. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia, a przewodnicząca Rady Rodziców rozdała wszystkim upominki. Po oficjalnej części pierwszoklasiści przedstawili program artystyczny. Również rodzice pamiętali o święcie. Przybyli w licznym gronie i zorganizowali słodkie przyjecie dla swoich pociech.
Iwona Ziemecka
DIECEZJALNA PIELGRZYMKA KLAS VIII DO LICHENIA
Ponad cztery tysiące uczniów ostatnich klas szkół podstawowych zgromadziło się 30 września 2019r. w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej w związku z pielgrzymką ósmoklasistów diecezji włocławskiej. Myślą przewodnią dnia było hasło nowego roku duszpasterskiego 2019/2020 "Eucharystia daje życie". Klasa ósma z naszej szkoły również uczestniczyła w tym wspaniałym wydarzeniu.
Iwona Smardzewska
DZIEŃ CHŁOPCA U MALUCHÓW
DZIEŃ CHŁOPAKA U STARSZAKÓW
W Dniu Chłopaka starszaki mogli wykazać się swoimi zdolnościami i udowodnić, że wiele potrafią. Chłopcy z odwagą jedli plasterki cytryny i odgrywali role sprawnych kelnerów. Dziewczynki przygotowały dla nich prezenty i zaprosiły do wspólnej zabawy. Bawiąc się na sali gimnastycznej dzieci rozwijały szybkość, zwinność, celność oraz umiejętność współdziałania w grupie.
Nauczycielki starszaków
SPOTKANIE Z PISARZEM
26 września starszaki przygotowywały się do spotkania z poetą, na które zostały zaproszone do Gminnej Biblioteki Publicznej w Konecku. Przypomniały sobie etapy powstawania książki i wyjaśniały trudne pojęcia. W bibliotece słuchały utworów czytanych przez ,,Pana Poetę” z Warszawy i bawiły się z bohaterami książek. Dzieci polubiły kaczkę, co przebrała miarkę i pawia, który zawsze mógł liczyć na pomoc przyjaciół. Starszaki próbowały swoich sił jako ilustratorzy, niektórzy zaprojektowali okładki do swojej książki. Z pomocą dorosłych przygotowały gazetkę tematyczną. Dzieci wykonały również zakładki do książek i ozdabiały według własnych pomysłów.
Nauczycielki starszaków
Projekt edukacyjny w klasie siódmej
7 października 2019 roku klasa siódma rozpocznie realizację projektu edukacyjnego „Praca projektowa. Jak zrealizować projekt?”, stworzonego przez Fundację Uniwersytet Dzieci. Projekt jest zgodny z podstawą programową i został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej.
W ramach realizacji projektu edukacyjnego nauczyciel otrzymuje dostęp do bezpłatnych materiałów, filmów i instrukcji. Dzięki nim będzie mógł przeprowadzić kreatywne zajęcia, które rozbudzą ciekawość uczniów i zaangażują ich do działania. Wszystkie scenariusze lekcji są tworzone w oparciu o autorską metodę pytań, dzięki której dzieci odkrywają naukowy świat za pomocą różnorodnych doświadczeń.
Tematy idealnie sprawdzą się na godziny wychowawcze, ponieważ poruszają zagadnienia związane z emocjami i pracą projektową.
W ramach realizacji projektu uczniowie rozwiną kompetencje społeczne, pewność siebie i nauczą się efektywnie współpracować z innymi. Nauczą się dzielić zadaniami w grupie, współpracować i dążyć do wspólnego celu, panując nad emocjami. Jednocześnie, dzięki projektowi, rozbudzą swoją kreatywność i zainteresowania. Na zakończenie projektu będą mieli za zadanie zrealizować wybrany projekt klasowy.
Koordynator: Wioletta Murawska
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
26 września to dzień, w którym Rada Europy chce zachęcić 800 milionów Europejczyków z 47 krajów do nauki języków obcych, poznawania kultury, zwyczajów oraz tradycji i historii krajów europejskich. Nasi uczniowie szukali ważnych informacji, przygotowywali plakaty, pocztówki, tłumaczyli zwroty i słówka. Przygotowane prace zdobią teraz korytarze szkoły.
SPOTKANIE Z POLICJANTAMI
W dniu 25 września 2019r. naszą szkołę odwiedzili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Aleksandrowie Kujawskim wraz z dzielnicowymi Gminy Koneck. Tematem spotkania było szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Uczniowie klasy pierwszej i drugiej rozmawiali z policjantami o dbaniu o bezpieczeństwo swoje i innych czyli znaczenie noszenia odblasków, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz zachowanie się w różnych sytuacjach niebezpiecznych np. jak zachować się gdy dziecko zaczepi osoba obca.
NADANIE ULICY WŁODZIMIERZA LUBAŃSKIEGO
Od 21 września nasza szkoła znajduje się przy ulicy Włodzimierza Lubańskiego. Z tej okazji w Konecku zjawił się Patron jednej z koneckich ulic. Uroczystości trwały od samego rana. Pierwszym punktem był turniej piłkarski o Puchar Włodzimierza Lubańskiego. Udział w nim wzięło siedem drużyn, a my jesteśmy bardzo dumni, gdyż nasza zajęła II miejsce. Medale i puchar wręczał pan Lubański. Ważne zadanie wykonali nasi najmłodsi uczniowie, którzy w biało-czerwonych strojach przeszli z bohaterem dnia i gośćmi na miejsce odsłonięcia tablicy. Nie zabrakło także prezentacji naszych artystów, którzy przy wsparciu szkolnego chóru przedstawili część artystyczną.
POŻEGNANIE LATA I POWITANIE JESIENI W PRZEDSZKOLU
W naszym przedszkolu było ciepło i miło, gdyż zajrzało lato z koszem radosnych wspomnień. Każdy w dłoni miał pamiątkę, którą z dumą prezentował. Dzieci brały udział w zabawach ilustracyjno-rytmicznych i rozwiązywały zagadki o polskich krajobrazach. Gdy pożegnały lato piosenką, przyszła Pani Jesień z cennymi darami. Zachęcała do jedzenia warzyw i owoców. Przedszkolaki określały ich wygląd, smak, segregowały i przeliczały. Dowiedziały się, skąd pochodzi bogata w witaminy dynia - wykorzystały ją w zabawie, sprawdzały jej ciężar i toczyły. Szkoda lata, ale jesień też może być wesoła i kolorowa.
Wychowawczyni starszaków i maluchów
PRZEDSZKOLAKI W RIO
Dzień Przedszkolaka dzieci spędziły w Centrum Zabaw we Włocławku. Korzystały z licznych atrakcji, które odpowiadały ich potrzebom i zainteresowaniom. Rozwijały umiejętność bezpiecznego poruszania się i współpracy z rówieśnikami. Wszystkim towarzyszył radosny nastrój. Wycieczka była okazją do kształtowania prawidłowych nawyków. Dzieci wiedzą, jak zachowywać się w czasie podróży autokarem i podczas wspólnych zabaw. Wychowawczyni starszaków i maluchów.
BohaterON - włącz historię!
Uczniowie naszej szkoły przystąpili do ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON - włącz historię! Kampania ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im symbolicznych kartek, laurek lub życzeń.
Małgorzata Góralska
Międzynarodowy Dzień Kropki
16 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki - święto kreatywności i odkrywania talentów. Uczniowie zainspirowani opowiadaniem o Vashti tworzyli kropkowe dzieła sztuki i odkrywali swoje talenty. Tego dnia lekcje zamieniły się w pracownie rozwijające twórcze myślenie i kreatywność. Każdy próbował swoich sił podczas kropkowania.
Małgorzata Góralska
NARODOWE CZYTANIE
W Zespole Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Konecku odbyło się VIII spotkanie z literaturą polską. Uczniowie i ich goście czytali dzieła zaproponowane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Narodowego Czytania, czyli gawędę, nowele i opowiadania, przenosząc się w świat nieprzemijających wartości. Książki te bowiem uczą wiedzy o otaczającym świecie, wywołują refleksję nad kondycją człowieka i mimo iż powstały, dziś można powiedzieć dawno temu, nic nie straciły ze swej aktualności, dzięki czemu nadal budzą emocje.
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020